Oblicza współczesnego leczenia: telemedycyna
Informacje i porady

Oblicza współczesnego leczenia: telemedycyna

Oblicza współczesnego leczenia: telemedycynaTelemedycyna umożliwia przekazywanie informacji pomiędzy lekarzem a pacjentem na odległość. Ułatwia szybkie stawianie diagnozy, a tym samym szybsze podjęcie leczenia.

Czym jednak tak naprawdę jest telemedycyna? Czy jest dostępna także w Polsce?

Jakie są początki telemedycyny?

Początki medycyny związane są z pierwszymi lotami w kosmos. Pierwszymi osobami, których stan zdrowia był monitorowany na odległość byli astronauci. W czasie lotów w kosmos monitorowana pracę serca dzięki zapisom EKG, tętno i ciśnienie krwi.

Praktyczne zastosowanie telemedycyny

Wraz z coraz łatwiejszym dostępem do internetu telemedycynę zaczęto wykorzystywać także do przeprowadzania konsultacji, stawiania wstępnej diagnozy u zwykłych pacjentów. Przeprowadzane są także operacje chirurgiczne na odległość. Telemedycyna umożliwia także przesyłanie wyników badań diagnostycznych: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, EKG. Jest niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych, w Polsce stawiane są dopiero pierwsze kroki.

Kto może skorzystać z usług telemedycyny?

Usługa ta jest skierowana przede wszystkim do tych chorych, którzy mają utrudniony dostęp do placówek medycznych. Jest adresowana także do seniorów, którzy mają trudności z samodzielnym poruszaniem się i dotarcie do lekarza jest dla nich szczególnie trudne. Dzięki telemedycynie ich stan zdrowia może być monitorowany na odległość. Niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym w jednym z polskich szpitali jest rehabilitacja na odległość. Osoby, które potrzebują rehabilitacji wykonują je korzystając z dostępu do internetu. Nie są jednak wykonywane bez nadzoru ze strony fizjoterapeuty.

Usługi medyczne na odległość to dobre rozwiązanie dla osób obłożnie chorych. Możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej udzielanej przez lekarzy specjalistów bez konieczności wychodzenia z domu i oczekiwania w długich kolejkach z pewnością sprawi, że telemedycyna będzie się bardzo mocno rozwijać w ciągu kilku najbliższych lat. Na pewno jednak nie znikną przychodnie i szpitale w realnym świecie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz