pizza serowa
Informacje i porady

Różne rodzaje pizzy na świecie

Pizza jest uwielbiana na całym świecie. Pierwotnie był to prosty placek chlebowy z oliwą z oliwek, serem, czosnkiem lub warzywami. W średniowieczu taką żywność uważano za pokarm biednych i żebraków. Danie podobne do tego, które jemy dzisiaj, pojawiło się dopiero w XVI wieku. w Neapolu, kiedy pierwsze pomidory sprowadzono do Włoch z Ameryki.

Pizza z USA

Prawdziwy boom na pizzę na całym świecie nastąpił po drugiej wojnie światowej, kiedy wojska amerykańskie po wizycie we Włoszech zabrali ją ze sobą do ojczyzny. Wcześniej w Ameryce pizza była popularna tylko wśród włoskich imigrantów i ich potomków. Dziś każdy kraj ma swoje własne oryginalne przepisy kulinarne. Dla miłośników egzotycznych są nawet przepisy z ostrygami i kawiorem. Nie sposób zliczyć form jakie przybiera pizza. Zabrze, Gdańsk czy Poznań – w każdym mieście znajdziemy dziś pizzę.

Najpopularniejsze pizzę

Bardzo popularnym połączeniem jest szynka i grzyby. Połączenie smaków w tej wersji dania spodoba się miłośnikom tradycyjnych receptur Idealny wybór dla wielbicieli klasyki: charakterystycznego sosu pomidorowego, szynki, oliwek, mozzarelli i świeżych pieczarek. Istnieje też przepis na pizze z kurczakiem. W tym przepisie nie ma nic zbędnego: tylko najdelikatniejsza pierś z kurczaka i mozzarella doprawione śródziemnomorskimi ziołami. Bazuje na charakterystycznym sosie pomidorowym. Danie nie jest ostre, umiarkowanie słone. Tę opcję można bezpiecznie zamówić, jeśli zdecydujesz się na przekąskę z dziećmi.

Meksykańska

W tej pizzy występuję pieczona wołowina, dwa rodzaje sera (mozzarella i parmezan), papryka i pieczarki. Do nadzienia dodaje się tradycyjny meksykański składnik – ostrą papryczkę jalapeno i słodki sos chili. Z kolei pizza hawajska została wymyślona przez grecko-kanadyjskiego szefa kuchni Sama Panopoulosa, zainspirowana kuchnią chińską, która tradycyjnie łączy słodkie i kwaśne smaki. W 1962 roku jako pierwszy, oprócz bekonu, sosu pomidorowego i sera, dodał do nadzienia ananasa w puszce. To połączenie spodobało się odwiedzającym i wkrótce pizza hawajska stała się popularna, najpierw w zachodnich Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz