opieka nad dzieckiem
Informacje i porady

W jaki sposób karmić niemowlaka?

Wiele młodych mam zastanawia się jak karmić swoje dziecko. Świeżo upieczone mamy najczęściej zastanawiają się nad tym, jaki pokarm dla dziecka będzie najlepszy.

Zalety karmienia piersią

Niemowlaki mogą być karmione piersią albo mlekiem modyfikowanym. Z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo przez pierwsze pół roku życia dziecka, powinno ono być karmione wyłącznie mlekiem mamy. Karmienie niemowlaka piersią ma wiele zalet. Jest to nie tylko najbardziej bezpieczny sposób karmienia, ale także najtańszy. Karmienie piersią zalecają nie tylko polscy specjaliści. Ten sposób karmienia niemowlaków jest zalecany także przez specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia. Plusem karmienia piersią jest także to, że skład mleka jest najlepszy dla dziecka. Zawiera ona wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka składniki odżywcze. W skład kobiecego mleka wchodzi także woda. Co więcej, skład mleka matki zmienia się i dostosowuje do potrzeb dziecka. Bardzo cennym pokarmem dla dziecka jest siara. Jest to mleka wydzielane bardzo krótko, maksymalnie przez trzy dni od porodu. W składzie siary są między innymi przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami.

O karmieniu mlekiem modyfikowanym

Karmienie niemowlaka piersią jest rozwiązaniem najlepszym, ale są sytuacje, w których nie jest to możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest oczywiście karmienie mlekiem modyfikowanym. Mleka modyfikowane, które są obecnie dostępne na rynku przeznaczone są do karmienia dzieci w bardzo różnym wieku. W sprzedaży dostępne są więc także mieszanki specjalnie przygotowane pod kątem potrzeb makuchów, które nie ukończyły 1. roku życia. Wszystkie mleka modyfikowane są produktami całkowicie bezpiecznymi. Spełniają nie tylko krajowe, ale także unijne normy. W ich składzie są wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka witaminy, białka, tłuszcze i pierwiastki mineralne w odpowiednio dobranych proporcjach. Do ukończenia 1. roku dzieciom nie powinno się podawać zwykłego mleka krowiego, gdyż w jego składzie jest zbyt duża ilość białka i soli mineralnych.

Karmienie niemowlaka piersią to najbardziej optymalne rozwiązanie. Oczywiście w sytuacjach, gdy nie jest to możliwe, należy sięgnąć po gotowe mieszanki przeznaczone dla dzieci do 1. roku życia. Więcej przydatnych informacji, w tym także jak często należy karmić maluszka dostępnych jest pod tym adresem.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz