zdrowie

Jak prawidłowo czyścić uszy niemowlakowi?

Jednym z większych problemów w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem jest kwestia mycia jego uszu. Wokół niej narosło wiele niedopowiedzeń, w związku z tym młode matki często mają problem i nie są pewne, jak czyścić uszy maluszka, by nie zrobić mu krzywdy.

Mity wokół czyszczenia uszu niemowlaka

Każda matka z pewnością słyszała o tym, że nie wolno moczyć uszu dziecka, bo może stracić słuch. Jeszcze do niedawna uważało się, że w zasadzie czyszczeniu uszu niemowlaka nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Jest to oczywisty błąd. Z uwagi na to, że w dawniejszych czasach położne nie zwracały uwagi na tę sprawę i nie prezentowały sposobów na zachowanie higieny uszu, matki radziły sobie, jak umiały. Najczęściej z wykorzystaniem patyczków higienicznych, co, jak dziś wiemy, może nieść za sobą dość opłakane skutki.

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Skoro wiemy już, że dbanie o higienę uszu małych dzieci jest bardzo istotne, sprawdźmy, jak robić to w prawidłowy sposób. Po pierwsze, wziąć można spotkać się z poradami, jakoby uszy niemowlaka można było czyścić jedynie raz na jakiś czas. Prawda jest jednak taka, że pielęgnacyjny rytuał należy wykonywać regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu (źródło). Zaniechanie tego może doprowadzić do powstania groźnych stanów zapalnych.

Zbyt rzadkie czyszczenie uszu niemowlaka może mieć konsekwencje zdrowotne, ale również zbyt częste wykonywanie rytuałów niesie ze sobą takie ryzyko. Zbyt częste czyszczenie uszu – na przykład codzienne – może doprowadzić do przesuszenia skóry w przewodzie słuchowym, ale również do nadprodukcji woskowiny.

A zatem jak czyścić uszy niemowlaka skutecznie? Trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie usuwamy całej woskowiny z ucha. To znaczy, że czyścimy tylko to, co widać, tę woskowinę, która wypłynęła z przewodu i pozostaje na małżowinie usznej. Trzeba również zwracać uwagę na strefę za uszami, ponieważ może się tam tworzyć biaława skorupa. Najczęściej pojawia się, kiedy podczas karmienia strużka mleka spłynie za ucho dziecka i tam zaschnie. Najlepiej podczas każdego mycia uszu przecierać również miejsce za uszami, aby zapobiegać zasychaniu pokarmu.

Czym czyścić uszy niemowlaka?

Do czyszczenia uszu niemowlaka najlepiej stosować preparaty przeznaczone specjalnie do tego celu. Są one przebadane i bezpieczne dla małego dziecka, a dodatkowo skutecznie i delikatnie usuwają woskowinę oraz brud. Nie są one niezbędne, ale bardzo ułatwiają procedurę czyszczenia uszu niemowlęcia, Aby wyczyścić uszy z użyciem preparatu, można raz lub dwa razy w tygodniu zaaplikować kilka kropel specyfiku. Działają one, rozpuszczając nadmiar woskowiny i pomagając jej wydostać się z przewodu słuchowego. Warto wybierać takie, które dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

W przypadku, gdy w uchu powstał czop woskowinowy, należy preparat stosować zgodnie z zaleceniami lekarza odpowiednio częściej.

A co z wodą? Okazuje się, że uszy niemowlaka można bezpiecznie moczyć, a nadmiar wody powstrzyma błona bębenkowa. Nic złego nie ma prawa się stać.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz