zdrowie

Jak poprawić kondycję paznokci?

Lśniące, gładkie paznokcie są powodem do dumy. Na takich paznokciach każdy lakier wygląda doskonale. Bardzo często jednak paznokcie rozdwajają się i łamią albo są suche i kruche. Czy można je odżywić, aby znów były zdrowe i piękne?

Dlaczego moje paznokcie nie są zdrowe?

Przyczyny problemów z paznokciami są bardzo różne i jest ich do tego bardzo wiele. Na kondycji płytek bardzo mocno odbijają się błędy w żywieniu i osłabienie organizmu po przebytej chorobie. Ale na stan paznokci źle wpływa także częste i długie moczenie dłoni w wodzie, kontakt z detergentami, używanie nożyczek lub metalowego pilniczka do ich skracania, stosowanie słabej jakości lakierów i zmywaczy do paznokci.

Jak wzmocnić płytkę paznokci?

Na początek można spróbować wzmocnić je od zewnątrz sięgając po mocno skoncentrowane odżywki, które mają postać lakieru. W sklepach dostępne są także wielofunkcyjne odżywki do paznokci, które odżywiają je wnikając w głąb płytek. Do słabych i łamliwych paznokci należy wybrać odżywkę, która ma w swoim składzie keratynę. Odżywki z keratyną mogą być stosowane także do rozdwajających się paznokci.

Tabletki do zażywania

Nawet mocno skoncentrowana odżywka do paznokci nie zawsze działa skutecznie. Gdy problemy z paznokciami są skutkiem mocno osłabionego chorobą organizmu albo niewłaściwej diety, która doprowadziła do drastycznego niedoboru składników odżywczych, konieczne jest wzmocnienie organizmu suplementami diety. Wyrównanie niedoboru witamin i składników mineralnych wpływa korzystanie również na kondycję paznokci. W suplementach diety na paznokcie w składzie nie powinno zabraknąć witaminy A, E, B7. Ta ostatnia witamina występuje także pod nazwą biotyny. W suplementach diety na paznokcie mogą znaleźć się nie tylko witaminy, ale także minerały. Może to być wapń albo cynk.

Stosowanie odżywek i tabletek na paznokcie wymaga cierpliwości, nie działają one po kilku dniach. Kondycja paznokci poprawi się dopiero po kilku tygodniach. Warto też przyjrzeć się swojej diecie – jeśli jest mało urozmaicona, trzeba ją zmienić.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz