zdrowie

Powody ciągłego zmęczenia

Wiele osób nieustannie narzeka na zmęczenie. O ile naprawdę ciężko pracujemy i mało śpimy, nie ma w tym nic dziwnego. Nierzadko jednak zdarza się tak, że trudno o wyraźną przyczynę braku energii. Poniżej podpowiadamy czym może być spowodowany brak sił i co w takiej sytuacji należy zrobić.

Za dużo słodyczy

Słodycze charakteryzują się bardzo wysokim indeksem glikemicznym. W efekcie po ich zjedzeniu dochodzi do gwałtownego skoku poziomu glukozy we krwi. Nie trzeba długo jednak czekać, aby następnie doszło do jej równie gwałtownego spadku. Konsekwencją jest nie tylko nieustannie powiększająca się waga, ale również zmęczenie. Warto pamiętać, że częste sięganie po słodycze może skończyć się również rozwojem cukrzycy typu II. Co zrobić? Najrozsądniej jest sięgać wyłącznie po te produkty, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Jeśli mamy ochotę na słodycze, zdecydowanie lepiej zastąpić je owocami.

Za dużo kofeiny

Powodem nieustannego zmęczenia jest zbyt częste sięganie po napoje z kofeiną. Kawa jest oczywiście doskonałym sposobem na to, aby szybko się pobudzić, ale kiedy pijemy jej za dużo, dochodzi do wypłukiwania się minerałów z organizmu. W efekcie pojawia się zmęczenie oraz senność. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli lubimy napoje z kofeiną (to nie tylko kawa), warto ograniczyć ich spożycie do maksymalnie czterech filiżanek w ciągu dnia.

Anemia

Zmęczenie, senność i brak energii to częste objawy anemii, która spowodowana jest brakiem żelaza. W efekcie dochodzi do zmniejszania się liczby czerwonych krwinek. Może zdarzyć się również tak, że ich liczba jest prawidłowa, ale zawierają zbyt mało hemoglobiny. W konsekwencji nasze ciało jest niedostatecznie dotlenione. Pojawia się zmęczenie, senność, bóle głowy, omdlenia. Mogą również wypadać włosy, a paznokcie stać się łamliwe. Badanie krwi pozwoli stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z anemią. Jeśli tak, niezbędne będzie stosowanie preparatów z żelazem oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Warto dodać, że dzisiaj żelazo nie odbija się już na kondycji zębów.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz