zdrowie

Nietrzymanie moczu: dlaczego się pojawia?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, której ofiarą padają głównie kobiety. Schorzenie to jest nie tylko problemem zdrowotnym. Istotnie wpływa bowiem na poziom samooceny i relacje z innymi. Kobiety zmagające się z problemem nietrzymania moczu często rezygnują z pracy, wycofują się z kontaktów z innymi. Pojawia się pytanie co sprawia, że dochodzi do powstania nietrzymania moczu.

Nawracające infekcje układu moczowego

Infekcje dróg moczowych skutkują uwrażliwieniem ścian pęcherza moczowego. To z kolei skutkuje popuszczaniem moczu. Jeśli nietrzymanie moczu wynika z takich przyczyn, nie ma się czym martwić. Wystarczy bowiem wyleczyć infekcję, aby problem zniknął. Warto jednak zrobić wszystko, aby infekcje się nie powtarzały. W tym celu dobrze jest sięgać po żurawinę, która skutecznie zakwasza mocz, chroniąc przed infekcjami.

Liczne ciąże

W zdecydowanej większości przypadków za nietrzymanie moczu odpowiadają częste ciąży. Podczas tych niezwykłych dziewięciu miesięcy życia kobiety dochodzi do znacznego obciążenia mięśni dna miednicy. Wszystko dlatego, że z każdym tygodniem znacząco powiększa się macica. Z kolei poród to szereg zmian hormonalnych prowadzących do wiotczenia mięśni dna miednicy. Kiedy są zbyt słabe, pojawia się nietrzymanie moczu.

Duży wysiłek fizyczny

Podnoszenie i przenoszenie ciężarów często skutkuje u kobiety obniżaniem się macicy. Dochodzi wtedy do ucisku na pęcherz, co z kolei prowadzi do niekontrolowanego wycieku moczu. Jeśli nietrzymanie moczu spowodowane jest nadmiernym wysiłkiem fizycznym, jedynym rozwiązaniem okazuje się być operacja. Pozwoli ona na przywrócenie macicy odpowiedniej pozycji i sprawi, że mocz przestanie wyciekać.

Zbyt duża waga

Nietrzymanie moczu jest częstym problemem kobiet otyłych i mających znaczą nadwagę. W ich przypadku również dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy. Aby problem zniknął, trzeba zatroszczyć się o zmniejszenie masy ciała. Pomocne okazują się być również ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Warto zapytać o nie swojego lekarza ginekologa.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz