zdrowie

Palma sabałowa i jej właściwości zdrowotne

Wśród cudownych środków, które mają poprawić zdrowie i samopoczucie, pojawił się ekstrakt z palmy sabałowej. Polecany jest szczególnie mężczyznom, którzy borykają się z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu. Palma sabałowa ma jednak także inne właściwości, które sprawiają, że warto się nią zainteresować.

Palma sabałowa, zwana także bocznią piłkowaną, występuje głównie w Ameryce Środkowej i Południowej, a także w zachodnich Indiach. W celach zdrowotnych wykorzystywane są owoce palmy, w których znajdują się składniki takie jak kwasy tłuszczowe, fitosterole, polisacharydy, kwas taninowy, olej tłusty i lektyny.

Właściwości owoców palmy sabałowej

Pierwsze badania potwierdzające wpływ palmy sabałowej na zdrowie pochodzą z lat 80 XX wieku. Jej właściwości to głównie działanie antyadrogenne. Wyciąg z palmy sabałowej obniża aktywność enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie się testosteronu w hormon, który wywołuje dolegliwości związane głównie z układem moczowym. Objawiać się to może między innymi bezpłodnością, guzami jąder, zespołem policystycznych jajników czy hormonalną niewydolnością żeńskich i męskich narządów rozrodczych.

Na co może pomóc wyciąg z palmy sabałowej?

Jak dotąd, nie ma jeszcze badań, które w pełni wyjaśniałyby mechanizm działania wyciągu z palmy sabałowej. Przyjmuje się jednak, że zmniejsza ona aktywność 5-α-reduktazy, czyli enzymu, który przekształca testosteron w 5-alfadihydrotestosteron – DHT. A ten hormon z kolei wywołuje przyrost prostaty i może powodować problemy.

Preparaty, które zawierają w składzie wyciąg z palmy sabałowej stosowane są głównie na problemy z prostatą, oddawaniem moczu. Fitosterole zawarte w owocach palmy znacząco ograniczają wchłanianie cholesterolu oraz jego wytwarzanie w wątrobie 0 co jest ważne, bo cholesterol bierze udział w procesie powstawania hormonu odpowiedzialnego za przyrost prostaty. Wyciąg z palmy sabałowej stosuje się także przy problemach z erekcją, a także w leczeniu zapalenia i niedoczynności jąder.

Palma sabałowa wykorzystywana jest również podczas leczenia łysienia androgenowego. Problem ten może pojawić się zarówno u mężczyzn po 40 roku życia, jak i u kobiet w okresie menopauzalnym. Za te dolegliwości również odpowiedzialny jest hormon DHT, a raczej jego podwyższony poziom – ten sam hormon, który powoduje przyrost prostaty. Preparaty z palmą sabałową pomagają, ponieważ zmniejszają wydzielanie się hormonu, tym samym ograniczając wypadanie włosów, które powoduje.

Poza tym, palmę sabałową wykorzystuje się z powodzeniem podczas kuracji antytrądzikowych.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz