Biegunka u dziecka – co trzeba wiedzieć?
Informacje i porady

Biegunka u dziecka – co trzeba wiedzieć?

Biegunka nie jest w dzisiejszych czasach wielkim zagrożeniem, jeśli jest jedynym problemem dotykającym osobę. Nawet kogoś bardzo maleńkiego. Największym zagrożeniem bezpośrednim jej wystąpienia jest odwodnienie, z czym radzimy sobie bardzo skutecznie. W przypadku biegunek przewlekłych może jednak dochodzić do powikłań oraz skutkować mogą nieprawidłowym pozyskiwaniem treści pokarmowych. To już problem większy. Do tego dochodzi kwestia poważnego pogorszenia się jakości życia. Dziecko samo nie jest sobie w stanie poradzić z biegunką i dlatego biegunka dziecka to przede wszystkim problem rodzica.

Skąd bierze się biegunka u dziecka?

Zdecydowana większość przypadków, w których pojawia się ostra biegunka u dziecka, to efekt działania rotawirusów. Rotawirusy to grupa wirusów, która odpowiada głównie za niegroźne przeziębienia. U dziecka także początkowo występują głównie objawy przeziębienia. Po około 48 godzinach pojawia się silna, wodnista, nieraz eksplodująca biegunka, której mogą towarzyszyć wymioty i bóle brzucha. W przypadku bardzo małych dzieci należy się od razu zgłosić do lekarza. U kilkulatka objawy mijają samoczynnie dość szybko i skuteczne są typowe leki na biegunkę. Wizyta u lekarza jest potrzeba dopiero, gdy przez 72 godziny nasze wysiłki nic nie dają.

Innym źródłem problemów są bakterie. Biegunka u dziecka może być spowodowana salmonellą, shigellą lub czerwonką. Są to choroby przenoszone między dziećmi, więc jeśli biegunka u dziecka nie została poprzedzona fazą podobną do przeziębienia, warto wybrać się do lekarza od razu.

Biegunka u dziecka – co trzeba wiedzieć?

Alergie pokarmowe to coraz częstsza przyczyna pojawiania się biegunek u dzieci

Biegunka charakterystyczna dla alergii pokarmowej to biegunka o niskiej intensywności, ale przewlekła (powyżej 14 dni), skorelowana z przyjmowaniem określonych pokarmów, chociaż często połączenie faktów jest dość skomplikowane ze względu na niską intensywność i przewlekłość objawów. Więcej na ten temat w artykule „Błędy żywieniowe a biegunka u dziecka i niemowlaka

Biegunka może być elementem ogólnego zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Jeśli dziecko cierpi na anginę, zapalenie ucha lub zapalenie płuc, może pojawić się także biegunka.

Trzeba pamiętać, że antybiotykoterapia to bardzo często przyczyna biegunek tak u dorosłych, jak i u dzieci. Antybiotyki uszkadzają florę bakteryjną jelit i jeśli nie zostanie ona odbudowana, stan patologiczny będzie trwał. Bardzo mocno zaleca się stosowanie probiotyków, ponieważ oczekiwanie na naturalną migrację bakterii we współczesnych sterylnych warunkach zwykle otaczających dzieci jest kłopotliwe.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz