zdrowie

Biegunka u dziecka – co warto wiedzieć o tym problemie?

Jedną z częściej występujących u dzieci dolegliwości jest biegunka. Pojawia się ona zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy układ odpornościowy maluchów jest osłabiony otaczający nas z każdej strony wirusami i bakteriami. W przypadku dzieci biegunki nigdy nie należy lekceważyć. Należy zrobić wszystko, aby maksymalnie przyspieszyć jej koniec, nie doprowadzając jednocześnie do bardzo niebezpiecznego w przypadku małych organizmów odwodnienia.

Biegunka u dziecka: objawy

Biegunka u dziecka występuje wówczas, gdy pociecha kilka razy w ciągu dnia oddaje luźny stolec. Nierzadko w kale można dostrzec całe resztki pokarmów, które nie zostały strawione przez układ pokarmowy. Jeśli biegunka ma postać ostrą, w kale może znajdować się również śluz, a nawet krew. Na ogół przebiega ona z gorączką i bólami brzucha.

Biegunka u dziecka: przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków biegunka u dziecka ma podłoże wirusowe. Odpowiadają za nią tak zwane rotawirusy. W przypadku takiej infekcji biegunkę bardzo trudno zahamować. Często przebiega ona również z wymiotami. Biegunka u malucha może być również spowodowana infekcją bakteryjną, alergią pokarmową. Często pojawia się również w przypadku innych infekcji, takich jak na przykład angina czy zapalenie ucha. Więcej na temat przyczyn biegunki u dzieci przeczytasz na tej stronie.

Jak uniknąć odwodnienia?

W przypadku biegunki u dziecka należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dlatego maluchowi należy jak najczęściej podawać pić. Należy jednak robić to tak, aby nie prowokować wymiotów. Dlatego najlepiej jest co kilka minut podawać maksymalnie dwie łyżeczki płynów. Podczas biegunki najlepiej sprawdza się przegotowana woda, lekko zaparzona herbatka oraz sok z marchwi. Jeśli lekarz pozwoli, można dziecku podawać płyny nawadniające, które bez trudu kupimy obecnie w każdej aptece. Niewskazane jest podawanie gorących napojów. Może to bowiem nasilać odruch wymiotny.

Jaka dieta?

Podczas biegunki można dziecku podawać wyłącznie lekkostrawne posiłki. Świetnie sprawdza się rozgotowany ryż i kleik ryżowy. Po konsultacji z lekarzem można podać również kisiel. Tym, co sprawdza się w przypadku biegunki jest marchew. Co ważne, pomaga ona w zahamowaniu biegunki. Nie należy natomiast karmić dziecka chlebem, który może dodatkowo nasilić objawy.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz