Dodatki

O grypie żołądkowej

O grypie żołądkowej

W prawdziwą grypą tej choroby nic nie łączy. Ale obie bardzo mocno osłabiają organizm. Jak można złagodzić objawy grypy żołądkowej?

Grypa żołądkowa (inna nazwa to grypa jelitowa) to wirusowe zakażeni układu pokarmowego. Choroba ma bardzo przykre objawy, a dla seniorów i dzieci do 5. roku życia może być także niebezpieczna.

Jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenie wywoływane jest przede wszystkim przez rotawirusy. Mogą one dostać się do organizmu podczas kontaktu z chorą osobą lub przez kontakt z zainfekowanymi przez chorego przedmiotami, ale także drogą kropelkową. Zakażeni przebiega więc w taki sam sposób, jak przy prawdziwej grypie. Od momentu zakażenia rotawirusami do wystąpienia pierwszych objawów mija 2 -3 dni. Wirusy przenikają do błony jelita cienkiego i rozpoczynają proces jej niszczenia. W efekcie ich działalności pojawia się ostra, wodnista biegunka. Najczęściej ustępuje ona po 2-3 dniach, ale może trwać nawet ponad tydzień. Grypie żołądkowej często towarzyszą także nudności, wymioty, bóle brzucha i wysoka gorączka. Objawy grypy jelitowej bardzo szybko osłabiają organizm i prowadzą do jego odwodnienia.

Jak leczyć infekcję?

Na grypę żołądkową nie ma leków. Możemy tylko łagodzić dolegliwości i uzupełniać płyny. Pijemy możliwie jak najwięcej – herbaty, niegazowanej wody mineralnej, ziołowych herbatek z rumianku i kopru włoskiego. W czasie biegunki dochodzi do utraty znacznej ilości mikroskładników: sodu, magnezu, potasu. Wskazane jest więc picie płynów izotonicznych. Staramy się dużo wypoczywać. Stosujemy lekkostrawną dietę: kleik ryżowy lub z kaszy manny (gotujemy je na wodzie!), suchary, zupę z marchwi. Przyjmujemy preparaty probiotyczne, aby przywrócić równowagę w jelitach. Jeżeli choroba nie ustąpi po 2 dniach lub ma ostry przebieg – nie lekceważmy jej, ale zgłośmy się do przychodni. Osoby starsze i małe dzieci mogą wymagać nawet hospitalizacji.

Uniknąć zakażenia jest bardzo trudno. Chory zaraża nie tylko w trakcie infekcji, ale jeszcze na kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i kilka dni po ich ustąpieniu.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz