Dodatki

Ważne pytania o grypę

Ważne pytania o grypę

Sezon zachorowań na grypę jest w pełni. W tym roku choruje na nią wyjątkowo dużo osób. Co powinniśmy wiedzieć na temat tej choroby?

Jakie są typowe objawy grypy?

Infekcja rozwija się nagle w przeciwieństwie do przeziębienia. Występują: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, ból gardła, katar (najczęściej jest niewielki), suchy kaszel, bardzo złe ogólne samopoczucie, uczucie rozbicia i osłabienia. Tym dolegliwościom mogą towarzyszyć również bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Choroba ustępuje po 5 – 7 dniach, ale złe samopoczucie i kaszel mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie.

Jak zarażamy się grypą?

Możemy zakazić się od osoby chorej, u której infekcja przebiega nie dając wyraźnych objawów. Wirus grypy przenosi się w kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych (wdychamy je przebywając blisko osoby chorej), na skórze rąk, którymi dotykamy skażone przez chorego przedmioty lub chorą osobę (ze skóry przenosi się do dróg oddechowych), w powietrzu. Osoby dorosłe zakażają od wystąpienia objawów przez 3 – 5 dni, dzieci nawet do 14 dni.

Czy trzeba zgłosić się do lekarza?

Jest to konieczne, gdy pojawią się: duszności, problemy z oddychaniem, krew w odkrztuszanej wydzielinie, osłabienie, które uniemożliwia poruszanie się, zaburzenia świadomości lub orientacji, majaczenie, mała ilość moczu, zawroty głowy i utrata równowagi, plamy na skórze, drgawki, ból w klatce piersiowej, zasinienie koniuszków palców lub ust.

Czy szczepionka zawsze jest skuteczna?

Szczepionka przeciw grypie nie zawsze chroni przed zakażeniem, ale na pewno łagodzi przebieg choroby i chroni przed groźnymi powikłaniami: zapaleniem płuc, mięśnia sercowego lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Krążący wirus grypy zmienia się bardzo często, szczepić należy się więc każdego roku. Najlepsza chwila na szczepienie do wrzesień i październik. Można się jednak zaszczepić także później, już w szczycie zachorowań na grypę. Uodpornienie nie powstaje od razu po podaniu szczepionki, następuje po 7 – 14 dniach. Zaszczepić mogą się tylko osoby zdrowe.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz