Dodatki

Grypa: objawy, powikłania, leczenie

Grypa: objawy, powikłania, leczenie

Grypa należy do jednej z najbardziej groźnych chorób układu oddechowego. Znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na inne schorzenia. Jakie są jej objawy? Jak powinna wyglądać terapia, aby nie doszło do groźnych powikłań?

Przyczyny grypy

Grypa jest chorobą wirusową. Po zakażeniu dochodzi do umiejscowienia się wirusów w nabłonku, który wyściela drogi oddechowe: nos, gardło, tchawicę i oskrzela. Po pewnym czasie wirusy w poważnym stopniu uszkadzają nabłonek. W ten sposób otwiera się droga dla gronkowca złocistego czy pneumokokom. To one wywołują pogrypowe, bardzo groźne powikłania.

Objawy grypy

Grypa atakuje nagle, postępuje z każdą godziną. Charakterystyczne objawy to:
– dreszcze;
– bardzo wysoka gorączka, która dochodzi do nawet 40 stopni Celsjusza;
– bardzo silne bóle kostno-mięśniowe;
– ból gardła;
– bóle w klatce piersiowej;
– katar;
– suchy kaszel.

Grypa, która przebiega bez powikłań mija po mniej więcej 7 dniach. Jeszcze jednak przez kilka tygodni utrzymuje się osłabienie. Powikłania (zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego) pojawiają się najczęściej w 1-2 tygodniu choroby. Powikłania najbardziej zagrażają osobom przewlekle chorym, starszym, dzieciom.

Co robić, aby uniknąć pogrypowych powikłań?

Jednym z objawów grypy jest suchy i męczący kaszel. Trzeba go zwalczać, gdyż po kilku dniach może zamienić się w mokry. A wtedy może dojść do zapalenia płuc. Koniecznie trzeba więc nawilżać gardło. Ulgę przynosi nacieranie klatki piersiowej rozgrzewającymi preparatami. Pomocny jest także domowy kaszel z cebuli i apteczne preparaty na kaszel suchy. Jeżeli pojawi się ból w klatce piersiowej, konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Powikłaniem po grypie może być także angina. Trzeba więc często płukać gardło i dużo pić. Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia zatok w czasie grypy robimy inhalacje, płuczemy nos chłodną wodą, roztworem soli morskiej lub solą fizjologiczną. Koniecznie trzeba także obniżyć przekraczającą 38 stopni Celsjusza gorączkę. Nie może ona przekroczyć 39,5 stopnia, gdyż jest to poziom niebezpieczny dla komórek nerwowych w mózgu.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz