Dodatki

Bolesne urazy kończyn

Bolesne urazy kończyn

Zimą jest szczególnie łatwo o bolesne urazy kończyn. Jak można bezpiecznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanej osobie?

Stłuczenia

To jedne z najczęstszych zimowych urazów. Objawy to:
– dość silny ból;
– zasinienie;
– obrzęk;
– krwiak.

Miejsce urazu jest także cieplejsze niż pozostałe części ciała. Osoba poszkodowana może poruszać potłuczoną nogą lub ręką. Miejsce urazu trzeba jak najszybciej schłodzić. Ograniczymy w ten sposób powstawania obrzęku i krwiaka, zmniejszymy dolegliwości bólowe. Jeśli ból i obrzęk narasta, koniecznie trzeba iść do lekarza.

Skręcenia i złamania

Jeżeli nie przeszliśmy przeszkolenia medycznego, nie będziemy w stanie ocenić, czy doszło do skręcenia, czy złamania. Udzielając pierwszej pomocy musimy postępować tak, jakby osoba poszkodowana doznała złamania.

Ręka

Objawy to deformacja w miejscu urazu, ból i obrzęk. Ogromny ból wywołuje każda próba poruszenia ręką. Na miejsce urazu przykładamy chłodny okład, na przykład napełniony wodą i lodem woreczek. Pod żadnym pozorem nie prostujemy wygiętej ręki. Jeżeli osoba poszkodowana może chodzić, zawozimy ją do szpitala. Jeśli nie jest w stanie się samodzielnie poruszać, wzywamy karetkę pogotowia.

Noga

Objawy są takie same jak w przypadku urazu ręki. Robimy okład z lodu. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie przenosimy poszkodowanej osoby. Nie poruszamy uszkodzoną kończyną. Możemy jedynie lekko unieruchomić kończynę przywiązując ją do zdrowej.

Kręgosłup

Możemy przypuszczać, że w czasie upadku doszło do złamania kręgosłupa jeżeli po upadku osoba poszkodowana skarży się na mrowienie, ból szyi lub kręgosłupa, osłabienie kończyn, ma poważne urazy szyi i głowy, nie jest w pełni świadoma. W takiej sytuacji wzywamy karetkę pogotowia. Do czasu jej przyjazdu podtrzymujemy głowę rannego dłońmi. Jest to konieczne, aby nie doszło do dalszych uszkodzeń. Nie zmieniamy pozycji poszkodowanej osoby, chyba, że wymiotuje. Wtedy, aby zapobiec zachłyśnięciu układamy ją na boku.

Niezależnie od urazu jeżeli osoba poszkodowana nie może wstać, musimy ją okryć czymś ciepłym.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz