Dodatki

Na problemy z zatokami

Na problemy z zatokami

Katar, zatkany nos, ból głowy, utrata węchu: to objaw typowe dla zapalenia zatok. Stan zapalny bardzo często rozwija się na skutek przeziębienia. Aby do niego nie doszło, warto sięgnąć po domowe lub gabinetowe kuracje.

Inhalacje

Są skuteczne nie tylko przy pierwszych objawach choroby, ale także przy ostrym zapaleniu zatok. Można je przygotować z olejków eterycznych czy ziołowych naparów. Skuteczne są także te z soli leczniczej. Stosujemy je dwa razy dziennie.

Dieta

W usuwaniu nadmiaru śluzu pomocna okazuje się także specjalna dieta. W pozbyciu się przewlekłego kataru pomaga kasza jaglana. Uprażoną kaszę jaglaną jemy nie tylko w czasie infekcji, ale także profilaktycznie. Unikamy za to w czasie infekcji białego pieczywa, nabiału i mięsa, które mogą nasilać produkcję śluzu.

Tabletki roślinne

W aptekach dostępne są nowe tabletki na zapalenie zatok z wyciągami z ziół: pelargonii afrykańskiej, dziewanny, czarnego bzu, tymianku, goryczki czy werbeny. Stosujemy je raz, dwa razy na dobę już przy pierwszych objawach infekcji.

Probiotyki

W przypadku nawracającego stanu zapalnego zatok jedną z przyczyn może być nieodpowiedni skład mikrobów. Jeżeli nie można ustalić przyczyny nawracających infekcji, zaleca się przyjmowanie probiotyków zawierających bakterie Streptoccus salivarius. Preparaty te są dostępne w aptekach bez recepty. Trzeba je zażywać przez kilka miesięcy. Są pomocne nie tylko w zwalczaniu bakterii, ale także wirusów.

Rozgrzewające lampy

Nowoczesne lampy typu sollux mogą nam pomóc na problemy z zatokami. Promienie podczerwone mają bowiem właściwości lecznicze. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok stosuje się w lampach czerwony filtr, który działając rozgrzewająco działa przeciwbólowo. Lampa w czasie zabiegu musi znajdować się w odległości przynajmniej 20 centymetrów od nagrzewanego miejsca. Zabiegi dostępne są w przychodniach, lampę można też kupić samemu. Lampy typu sollux wywołują przekrwienie tkanek, zabieg działa przeciwzapalnie.

Jeżeli zabiegi te nie są skuteczne, w leczeniu zatok stosuje się operacje endoskopowe.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz