Dodatki

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto czyli przewlekłe zapalenie tarczycy powstaje na skutek zaburzeń układu odpornościowego, który zamiast bronić organizm przed zagrożeniami z zewnątrz, atakuje własne komórki. W przypadku choroby Hashimoto atakowana jest tarczyca.

Objawy choroby

Przez wiele lat choroba Hashimoto może nie dawać żadnych objawów. Często jednak możemy u siebie zaobserwować objawy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Najbardziej charakterystyczne to:
– tycie;
– zaparcia;
– przewlekłe znużenie;
– nadmiernie wypadające włosy;
– sucha i łuszcząca się skóra w okolicy łokci i kolan;

U kobiet objawem przewlekłego zapalenia tarczycy są także nieregularne miesiączki. Objawy choroby Haschimoto nie muszą jednocześnie występować wszystkie. Nie można jednak żadnego z nich lekceważyć, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

Leczenie

Po zdiagnozowaniu przewlekłego zapalenia tarczycy (na podstawie badania stężenie hormonu TSH, fT3 i fT4) stosuje się farmakoterapię. Preparat zawierający tyroksynę przyjmuje się najczęściej do końca życia. Lek zażywa się na pół godziny przed śniadaniem. Na badanie poziomu hormonów nie trzeba zgłaszać się na czczo.

Dieta

Chora tarczyca sprzyja zaburzeniu gospodarki lipidowej (wzrasta poziom złego cholesterolu), spowalnia także metabolizm. W leczeniu ważna jest więc także dieta, która z jednej strony pomoże obniżyć poziom cholesterolu, z drugiej zaś zapobiegnie przybieraniu na wadze. Warto więc przejść na niskokaloryczną, bogatą w warzywa i białko, dietę. Ostatnio dietetycy zalecają, aby osoby, u których rozpoznana została choroba Hashimoto zrezygnowały z produktów bogatych w gluten, laktozę cukier. Należy unikać także soli z dodatkiem jodu, brokułów, ryb morskich i mleka.

Przewlekłe zapalenie tarczycy może być chorobą występującą rodzinnie. Najczęściej atakuje ona kobiety. Jej przyczyny nie są do końca znane. Często towarzyszy ona innym chorobom autoimmunologicznym – niektórym niedokrwistościom, bielactwu czy reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz