Dodatki

Przewlekłe zmęczenie: co może oznaczać?

Przewlekłe zmęczenie: co może oznaczać?

Nieustanne znużenie, które nie ustępuje nawet po kilkudniowym odpoczynku, może być objawem chorób. Ciągłym zmęczeniem objawia się między innymi anemia i niedoczynność tarczycy. Jakie są dodatkowe objawy chorób, których jednym z sygnałów jest przewlekłe zmęczenie?

Anemia

Poza znużeniem możemy u siebie zaobserwować także skłonność do zasłabnięć, palpitacje serca, bladość skóry. Anemia jest skutkiem zbyt małej ilości żelaza, czasem jest efektem niedoboru witaminy B12. Najczęściej niedobór żelaza jest wynikiem błędów żywieniowych, a w przypadku kobiet skutkiem bardzo obfitych miesiączek. W przypadku niedoboru w organizmie żelaza lub witaminy B12, ich brak należy wyrównać zapisanymi przez lekarza preparatami. Dodatkowo niezbędne jest wprowadzenie do jadłospisu produktów, które są bogate w żelazo ( chleb razowy, wątróbka, soja) i witaminę B12 – jajka, mleko, mięso wołowe.

Niedoczynność tarczycy

Zmęczeniu towarzyszy: nadmierne tycie, ciągłe uczucie zimna, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów. Objawy te nie muszą jednocześnie występować wszystkie. Chorobę wywołują problemy w obrębie przysadki mózgowej (to ona odpowiada za pracę tarczycy przy pomocy hormonu TSH), może też być skutkiem choroby Hashimoto. Choroba wymaga leczenia. W terapii najczęściej stosowane są tabletki hormonalne, które wyrównują poziom produkowanych przez tarczycę hormonów fT3 i fT4.

Bezdech senny

Dodatkowe objawy to częste budzenie się w nocy i chrapanie. Bardzo często problem bezdechu sennego występuje u osób otyłych, z krzywą przegrodą nosową, powiększonymi migdałkami lub z wydłużonym podniebieniem miękkim. Bezdech trwa od 10 do 60 sekund. Gdy często się powtarza w ciągu jednej nocy, dochodzi do niedotlenienia organizmu. Stąd między innymi bierze się ciągłe zmęczenie. Jeśli przyczyną są nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej czy przerośnięte migdałki, po zabiegu problem powinien zniknąć. Jeśli przyczyną jest otyłość, warto schudnąć. W przypadku ciężkiej postaci, niezbędne jest leczenie z zastosowaniem powietrznej protezy.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz