Choroba towarzyszy przez całe życie. Późno rozpoznana, może prowadzić do utraty samodzielności. Jakie są jej objawy? Jak się ją leczy?
Objawy
Są bardzo charakterystyczne, trudno wziąć je za objaw innego schorzenia stawów. Najbardziej typowe to poranna sztywność stawów. Utrzymuje się ona przez ponad sześćdziesiąt minut. Do tego pojawia się symetryczne, jednoczesne zapalnie trzech, czasem więcej stawów. Oprócz tego pojawiają się tak zwane guzki reumatoidalne. Dla reumatoidalnego zapalenia charakterystyczne jest także to, że ból nie ustępuje także w czasie spoczynku. Dopiero, kiedy chory rozrusza się, ból mija.
RZS atakuje nie tylko stawy
Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka nie tylko stawy, ale cały organizm. Guzki reumatoidalne to tylko jedno z pozastawowych następstw RZS. Inne następstwa choroby to między innymi: zapalenie nerek i opłucnej, choroby serca lub układu nerwowego, zapalenie spojówki, rogówki i upośledzenie widzenia. Chorzy na RZS bardzo często tracą też na wadze i uskarżają się na zmęczenie.
Leczenie
Jeżeli choroba zostanie wcześnie rozpoznana, jeśli wcześnie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, to jest bardzo duża szansa, że uda się zapobiec zniszczeniu stawów i utracie samodzielności. Leczenie farmakologiczne może wywoływać skutki uboczne, jednak rzadko się zdarza, aby były one groźniejsze od późnego rozpoczęcia leczenia choroby. Leki dobierane są przez reumatologa w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Doraźnie stosowane są maści i żele na bolące stawy, tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczenie farmakologiczne powinno być wsparte rehabilitacją. Skuteczna jest także krioterapia. Stosuje się ją na wybrane stawy lub na całe ciało. Dobre efekty przynosi także magnetoterapia czy elektroterapia.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą na całe życie. Dotyczy ona nie tylko stawów, ale całego organizmu. Rozpoczęcie terapii we wczesnym etapie jej rozwoju zapobiega niszczeniu stawów. Pozwala to uniknąć utracie samodzielności przez chorych.