Dodatki

Emolienty do kąpieli, czyli jak poradzić sobie z AZS?

Emolienty do kąpieli, czyli jak poradzić sobie z AZS?

Atopowe zapalenie skóry dotyka już co piątego niemowlaka w Polsce. Ta przewlekła i trudna do leczenia choroba wynika z uwarunkowań genetycznych, niewłaściwie działającego układu immunologicznego oraz nieprawidłowo złuszczającego się naskórka.

Istnieją jednak środki dzięki którym ograniczymy, a nawet całkiem zaleczymy AZS

Co to jest Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu alergicznym. Pierwszymi jej objawami jest sucha skóra i zaczerwienienia. Te pojawiają się najpierw na policzkach dziecka, czole oraz owłosionej skórze głowy. W późniejszej fazie rozwoju choroby rumienie występują na zgięciach stawu kolanowego i łokciowego, a w sytuacjach skrajnych na całym ciele. Najczęściej pierwsze objawy choroby występują w pierwszym roku życia dziecka. Skóra jest wtedy jeszcze bardzo wrażliwa i delikatna. Nie do końca wykształcone są też mechanizmy obronne. Jeżeli zauważymy pierwsze objawy mogące świadczyć o atopowym zapaleniu skóry powinniśmy natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza dermatologa. Ten na bazie badania krwi i testu alergicznego ustali co powoduje alergie i potwierdzi bądź obali nasze przypuszczenia. Gdyby okazało się, że nasze dziecko rzeczywiście cierpi na AZS leczenie i odpowiednią pielęgnacje musimy wdrożyć natychmiast.

Pielęgnacja przy AZS

Atopowa skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy zakupić tak zwane emolienty do kąpieli, które zastąpią nam dotychczasowe środki codziennej pielęgnacji ciała. Emolienty do kąpieli, takie jak Eloderm to produkty tworzone na bazie naturalnych składników, które bardzo aktywnie nawilżają skórę i budują na jej powierzchni warstwę ochronną lipidową dzięki czemu woda nie jest wydalana z organizmu tak szybko jak wcześniej. Zatrzymanie wody wraz z cennymi substancjami sprawi, że skóra będzie dłużej nawilżona, mniej sucha, a w konsekwencji mniej podrażniona. Jednocześnie warstwa ochronna nie pozwoli wnikać w głębsze warstwy skóry szkodliwym substancjom oraz ochroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz stosowania emolientów powinniśmy co oczywiste natychmiast wyeliminować czynnik uczulający z najbliższego otoczenia dziecka. Odseparujmy też dziecko od zwierząt domowych takich jak psy i koty oraz unikajmy zabaw na wykładzinie czy dywanie, które są siedliskami roztoczy.

Jeśli działania pielęgnacyjne nie przyniosą rezultatów koniecznie udajmy się ponownie do lekarza. Ten zapisze nam odpowiednie leki, które ulżą dziecku i zmniejszą uczucie swędzenia i występowanie świądu. Istotne jest jednak aby taka kuracja odbywała się pod czujnym okiem lekarza. W żadnym wypadku nie powinniśmy sami decydować o kierunkach i zakresie leczenia.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz