Bez kategorii

Choroby skóry u niemowląt

Choroby skóry u niemowlątDbanie o zdrowie swojego dziecka jest niezwykle ważnym zadaniem dla każdego rodzica, ale jednocześnie stanowi to niemałe wyzwanie. Jak dobrze wiadomo, maluchy są pod tym względem bardzo delikatne i mogą być narażone na całe mnóstwo problemów zdrowotnych, którym musimy skutecznie zapobiegać.

Szczególnie wiele dolegliwości może dotykać skórę dziecka, która jest bardzo wrażliwa na najróżniejsze czynniki zewnętrzne. Warto w takim razie dowiedzieć się, jakie choroby najczęściej występują u naszych maluchów i jak możemy skutecznie im przeciwdziałać. Jedną z najczęściej występujących u dzieci chorób jest atopowe zapalenie skóry.

AZS u niemowląt – czym jest i jak się objawia?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą zapalną, która wynika z reakcji alergicznej na tak zwane alergeny. Do tej grupy należą najróżniejsze substancje występujące w naszym otoczeniu – u różnych ludzi takie reakcje mogą wywoływać różne substancje. Najczęściej jest ono wywoływane przez niektóre białka zwierzęce, zwłaszcza te, które obecne są w nabiale.

AZS u niemowląt objawia się najczęściej ostrym świądem i wynikającymi z tego nieprzyjemnymi rekacjami dzieci. Maluchy reagują na to zwykle płaczem i dużymi trudnościami w zasypianiu. Skóra staje się bardzo przesuszona i bardziej wrażliwa na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz podrażnienia. Dzięki mogą również nie tolerować wówczas ubrań z niektórych materiałów, przede wszystkim wełnianych.

Ryzyka wystąpienia atopowego zapalenia skóry i niemowląt właściwie nie da się całkowicie wyeliminować – skóra małych dzieci jest zbyt narażona i wrażliwa na najróżniejsze czynniki zewnętrzne, abyśmy mogli całkowicie zlikwidować takie zagrożenie. Atopowe zapalenie skóry występuje zazwyczaj u dzieci w pierwszym roku życia, choć w wielu przypadkach maluchy przejawiają późniejszą tendencję do nawrotów. Więcej przydatnych informacji znaleźć można również na tej stronie.

Jak radzić sobie z AZS?

Podstawą przy leczeniu atopowego zapalenia skóry u dzieci jest odpowiednia pielęgnacja. Nie należy wówczas stosować standardowych kosmetyków – nawet tych przeznaczonych dla niemowlaków – bowiem zawierają one zwykle mnóstwo składników które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Na rynku znajdziemy wiele produktów stworzonych specjalnie z myślą o takich sytuacjach, po które warto wówczas sięgnąć. Zaliczają się do nich emolienty, przykładowo: .

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz