zdrowie

Astma u dzieci: czy to wyrok?

Astma u dzieci to obecnie najczęściej występująca choroba o charakterze przewlekłym, która atakuje dzieci. Obecnie mówi się, że dotyka ona od piętnastu do nawet dwudziestu procent dzieci. Od przeszło trzydziestu lat obserwuje się nieustanny wzrost zachorowań na astmę. Nie ma się więc co dziwić, że dziecko z astmą w szkole wzbudza tak skrajne emocje u nauczycieli. Tymczasem trzeba wyraźnie podkreślić, że astma jest chorobą, z którą naprawdę można żyć. Co warto wiedzieć na temat astmy u dzieci? Poniżej garść przydatnych informacji.

Astma u dzieci: czy to wyrok?

Dlaczego pojawia się astma oskrzelowa?

Trzeba podkreślić, że proces powstawania astmy u dzieci ma charakter złożony. W zdecydowanej większości przypadków astma u dzieci ma podłoże alergiczne. Oznacza to, że jest w pełni zależna od przeciwciał IgE. Kiedy dojdzie do ich połączenia z cząsteczkami alergenów, dochodzi do wystąpienia reakcji zarówno immunologicznych, jak i biochemicznych. W efekcie wyzwala się tak zwana kaskada zapalna.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia astmy u dzieci?

Wystąpienie astmy  u dzieci jest zależne od szeregu czynników. Do tych, które bez wątpienia zwiększają ryzyko jej pojawienia się zalicza się czynniki genetyczne, częste infekcje układu oddechowego (tyczy się to zwłaszcza infekcji wirusowych), częsty kontakt z dymem tytoniowym, niską masę urodzeniową, nadmierne zanieczyszczenie środowiska. Coraz częściej mówi się również o roli czynników genetycznych w powstawaniu astmy.

Diagnostyka astmy u dzieci

Aby postawić rozpoznanie astmy, niezbędne jest stwierdzenie szeregu objawów. Dlatego tak ważny jest odpowiednio przeprowadzony wywiad oraz badanie przedmiotowe. Niezbędne jest także wykonanie badań czynnościowych układu oddechowego, do których zalicza się spirometrię, testy dynamiczne oraz szczytowy przepływ wydechowy. Należy pamiętać, że zdjęcie rentgenowskie w przypadku astmy u dzieci na ogół się nie sprawdza. Daje bowiem prawidłowy obraz płuc. Dlatego jego rola w diagnozowaniu astmy u dzieci jest naprawdę niewielka.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz