zdrowie

Witaminy i mikroelementy niezbędne dla mocnych paznokci

Każda kobieta chciałaby mieć zdrowe, zadbane i pełne blasku paznokcie. Często jednak są one podatne na rozdwajanie się, kruche i przebarwione. Jak im można pomóc?

Nawyki, których paznokcie nie lubią

Rozdwajające się paznokcie to często efekt skracania ich nożyczkami i opiłowywania metalowym pilniczkiem. Aby zapobiec rozwarstwianiu się brzegów płytki paznokcie skracamy szklanym, mineralnym lub papierowym pilniczkiem przesuwając go tylko w jednym kierunku. Płytkę paznokciową uszkadzają także chemikalia, detergenty, długie i częste moczenie w wodzie. Nie służy im także zmywacz do lakieru z acetonem, nakładanie tipsów lub żelowych paznokci.

Odżywiaj paznokcie od zewnątrz

Słabe paznokcie potrzebują wsparcia z naszej strony. Składników odżywczych, których potrzebują możemy dostarczyć im od zewnątrz w postaci dostępnych w sklepach kosmetycznych odżywek. Odżywki te zawierają witaminy A, E, z grupy B, ceramidy, magnez albo wapń. Często dodawany jest do nich diamentowy pył, olejek arganowy albo proteiny. Możemy pomóc swoim paznokciom stosując także sprawdzone, a więc skuteczne domowe kuracje. Płytkę można wzmocnić wcierając w nią specjalny olejek do paznokci zawierający keratynę. Można w płytkę, a szczególnie w macierz paznokcia wcierać również ciepłą oliwę. Paznokcie będą wdzięczne, gdy czasem zrobimy im kąpiel w oliwie, olejku rycynowym i soku z cytryny. Do przygotowania takiej odżywczej kąpieli należy użyć składników zmieszanych w proporcjach 1:1:1. Do kąpieli można dodać również kilka kropli witaminy A+E.

Wypróbuj suplementy diety

Kruche, łamliwe paznokcie mogą potrzebować wsparcia od wewnątrz w postaci suplementów diety. Są to preparaty, po które warto sięgnąć, gdy problemy z paznokciami nie są skutkiem złej pielęgnacji, ale niedoboru witamin i mikroelementów. Suplementy diety, które wzmocnią paznokcie zawierają w swoim składzie witaminy A, B7, E i F. Rozdwajaniu się paznokci zapobiega wapń; to składnik, który można również znaleźć w lekach na paznokcie. Suplementy na paznokcie mogą zawierać także wyciąg ze skrzypu polnego.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz