zdrowie

Co zrobić, kiedy temperatura ciała jest zbyt wysoka?

Jednym z objawów, który nierzadko skłania nas do wizyty u lekarza jest gorączka. Okazuje się, że wiele osób zaczyna ją obniżać lekami zbyt wcześnie. Jak walczyć z gorączką? Kiedy wymaga ona odpowiedniej interwencji? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała?

Zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną właściwa temperatura ciała to 36,6 stopnia Celsjusza. Kiedy dochodzi do wzrostu ciepłoty ciała, możemy być pewni, że w organizmie rozpoczął się proces produkcji przeciwciał. Ich zadaniem jest zwalczenie infekcji. Warto pamiętać, że temperatury nieprzekraczającej 38,5 stopnia nie należy obniżać. Kiedy jednak rośnie bardziej, konieczne jest podjęcie stosownej interwencji. Po przekroczeniu 40 stopni, gorączka może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Taka wysoka temperatura może bowiem skutkować trwałymi zmianami w mózgu.

Okłady oraz kąpiele

Naturalnym sposobem na obniżenie zbyt wysokiej temperatury ciała jest kąpiel w chłodnej wodzie. Przygotowując ją, należy zadbać o to, aby temperatura wody była jednak niższa maksymalnie o dwa stopnie w porównaniu z temperaturą ciała. W przeciwnym razie może dojść do poważnego szoku termicznego. Jeśli wejście do wanny jest za dużym wysiłkiem, można postawić na chłodne, mokre prześcieradła, którymi należy owinąć ciało. Co jednak ważne, nie wolno dodatkowo się przykrywać. Sprawdzają się także chłodne okłady, które przykładamy do karku, klatki piersiowej, pachwin, brzucha. Okłady należy zmieniać, kiedy tylko się ogrzeją. To bezpieczny sposób pozwalający uporać się z gorączką.

Zioła

W aptekach znajdziemy szeroki wybór ziół, które skutecznie pomogą walczyć ze zbyt wysoką temperaturą ciała. Wykazują one działanie napotne, co sprawia, że dochodzi do obniżania się temperatury ciała. Zawsze, kiedy temperatura ciała jest wyższa niż powinna być, należy sięgać po dużą ilość płynów. Rozgrzane ciało mocniej się poci, co wiąże się również z utratą wody. A odwodnienie jest stanem bardzo niebezpiecznym, który również może zagrażać życiu.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz