zdrowie

Zgaga: przykład dolegliwość, która potrafi utrudnić życie

Problemem, który atakuje bardzo wiele osób w różnym wieku jest zgaga. Najczęściej uczucie pieczenia pojawia się po zjedzeniu tłustego posiłku. Atakuje również w nocy, kiedy zjemy późno kolację. Warto jednak pamiętać, że zgaga może być także sygnałem, że cierpimy na wrzody, kamicę żółciową bądź refluks. Przyjrzyjmy się zgadze nieco bliżej.

Jak się objawia?

Wśród objawów, które towarzyszą zgadze pacjenci wymieniają przede wszystkim uczucie palenia i pieczenia w przełyku. Może ono lokalizować się także w nadbrzuszu, a nawet klatce piersiowej. Charakterystyczny jest gorzki bądź kwaśny posmak w ustach. Pojawić może się również uporczywe odbijanie, które sprawia, że podczas ataku zgagi wiele osób woli przebywać w samotności.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zgaga może być jednym z objawów innych chorób, które wymagają podjęcia interwencji lekarskiej. Dlatego jeśli dolegliwości męczą nas częściej niż dwa razy w ciągu tygodnia, nie warto odwlekać wizyty u specjalisty. Warto dodać, że ze zgagą dobrze jest udać się do lekarza także wówczas, gdy pojawiające się objawy negatywnie wpływają na komfort naszego życia i sprawiają, że rezygnujemy ze spotkań towarzyskich czy unikamy wyjścia do pracy.

Co zrobić, aby poczuć się lepiej?

W każdej aptece znajdziemy szeroki wybór preparatów na zgagę, które dostępne są bez recepty. Ich działanie opiera się na zobojętnianiu kwasu żołądkowego. Jeśli nie możemy udać się do apteki, ulgę przyniesie napar z siemienia lnianego. Nierzadko rozwiązaniem problemu jest po prostu zmiana diety. Wystarczy wyeliminować z niej potrawy tłuste, smażone, białe pieczywo, a także słodycze. Dolegliwości ustępują wówczas naprawdę bardzo szybko.

 

Zgaga jest problemem, który potrafi naprawdę zepsuć humor. Na szczęście dzisiaj można sobie z nią bardzo skutecznie poradzić. Warto pamiętać, że zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który ustali przyczynę dolegliwości. Jeśli okaże się to konieczne, wdroży odpowiednie leczenie. Na ogół jednak jest to zbędne, a zmiana diety rozwiązuje problem.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz