Jednym z częściej spotykanych schorzeń jest grzybica paznokci. Jest to przypadłość, którą można bardzo łatwo się zakazić. Grzybica najczęściej występuje na paznokciach stóp. Jej leczenie jest trudne i długie, nie można się jednak poddawać, gdyż nieleczona grzybica zaatakuje także paznokcie dłoni. Jakie leki zapisywane są pacjentom z grzybicą paznokci?
Leki miejscowe
W leczeniu grzybicy paznokci stosowane są między innymi leki miejscowe. Leki do stosowania miejscowego są przepisywane jednak tylko tym pacjentom, u których choroba jest w początkowym stadium. W przypadku terapii lekami miejscowymi jej skutki nie zawsze są pozytywne. Z reguły więc leki miejscowe stosowane są jako uzupełnienie leczenia preparatami zażywanymi doustnie. W przypadku terapii grzybicy stóp najczęściej zaleca się jeden z leków o działaniu miejscowym:
- cyklopiroks;
- amorolfinę;
- Preparat ten stosuje się łącznie z czterdziestoprocentowym roztworem mocznika.
Leki o działaniu miejscowym mają formułę bezbarwnego lakieru. Aplikuje się je na paznokcie każdego dnia lub raz w tygodniu. Terapia lekami miejscowymi trwa długo, konieczne jest systematyczne aplikowanie lakieru. W aptekach można nabyć środki na grzybicę bez recepty. Ich stosowanie powinno jednak zostać poprzedzone konsultacją z dermatologiem.
Leki do łykania
Leki doustne stosuje się w przypadku leczenia zaawansowanej postaci grzybicy. Obecnie dostępne są farmaceutyki nowej generacji. Terapia tymi lekami trwa krócej niż tymi starszymi, do tego nie powodują one dużej ilości skutków ubocznych. W leczeniu może zostać zastosowany:
- flukonazol;
- terbinafina;
- Lek ten podawany jest w przypadku terapii pulsowej.
Leki doustne sprzedawane są w aptekach tylko na receptę. Często pacjenci jednocześnie stosują leki o działaniu miejscowym.
Leczenie grzybicy paznokci trwa bardzo długo, zwłaszcza, gdy zgłosimy się do dermatologa późno. Domowe sposoby mogą wspomóc terapię farmaceutykami zleconymi przez lekarza. Środki, które można wypróbować to ocet jabłkowy, soda oczyszczona.