Dodatki

Grzybica stóp

Grzybica stóp

Grzyby lubią wilgoć, ciepło i ciemność. Szczególnie pokochały więc nasze stopy.

Objawy grzybicy

Grzybica objawia się w przestrzeniach pomiędzy palcami. Najczęściej między 3. i 4. oraz 4. i 5. palcem pojawiają się drobne pęknięcia. Są one czasem pokryte wilgotną wydzieliną w białym kolorze. Grzybica może przenieść się także na boczne krawędzie stóp i podeszwy. Wówczas w tych częściach stóp pojawiają się swędzące, niewielkie, ciągle łuszczące się pęcherzyki. Grzyby mogą zaatakować także paznokcie. Pod płytką pojawią się wówczas zgrubienia, które zaczną unosić ją do góry. Zmianie ulegnie także kolor płytki. U podstawy oraz na obrzeżach początkowo przebarwi się ona ona na kolor żółty, później przejdzie on w brąz, a na koniec zbrunatnieje. Płytka paznokci zacznie także matowieć, pojawiają się na niej bruzdy, stanie się bardzo krucha.

Jak dochodzi do zakażenia?

W bardzo prosty sposób. Wystarczy stanąć boso na kratkach pod prysznicem i niedokładnie wytrzeć stopy. Także przymierzanie butów (koleżanki, w sklepie obuwniczym) na gołą stopę może zakończyć się grzybicą stóp i paznokci. Niebezpieczne jest chodzenie boso w pokojach w akademikach, internatach i hotelach.

Leczenie

Grzybica nie zniknie sama. Już z pierwszymi objawami koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Jeśli nie będzie leczona, może przenieść się na inne części ciała. Grzybica może być leczona miejscowo. Stosuje się wówczas w przypadku grzybicy stóp maści i kremy, a w przypadku grzybicy paznokci lecznicze plasterki naklejane na płytkę lub lecznicze lakiery. Czasem kuracja miejscowa jest niewystarczająca, wówczas sięga się po leki doustne. Zawsze jednak kuracja powinna być doprowadzona do końca. Trzeba ją jeszcze kontynuować przez pewien czas, nawet jeśli po objawach choroby nie ma już śladu. Aby zapobiec nawrotowi choroby po myciu stóp dokładnie osuszamy przestrzeni między palcami, stosujemy preparaty przeciwpotliwe, nigdy nie zakładamy cudzego obuwia, a w saunie czy na basenie zawsze zakładamy klapki. Starajmy się także kupować obuwie z naturalnych materiałów.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz