zdrowie

Leki stosowane w terapii grzybicy paznokci

O zakażenie grzybicą paznokci jest stosunkowo łatwo, dlatego jest to przypadłość, która występuje stosunkowo często. Leczenie tego schorzenia nie jest proste, zazwyczaj trwa dość długo. Grzybica najczęściej atakuje paznokcie stóp, walkę z nią trzeba rozpocząć natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów. W ten sposób unikniemy ryzyka, że przeniesie się ona na paznokcie dłoni. Jakie leki stosowane są w leczeniu grzybicy paznokci?

Leki miejscowe bez i na receptę

W początkowym stadium grzybicy można spróbować wyleczyć ja dostępnymi bez recepty preparatami do stosowania miejscowego. Wśród leków tych są między innymi: Dactarin, Acifugin forte, Micetal. Leki te mają postać płynu lub pudru. Można je stosować do samodzielnego leczenia nie dłużej jak kilka tygodni. Gdy po tym czasie objawy nie ustąpią, konieczna jest konsultacja z dermatologiem. W miejscowym leczenie grzybicy paznokci stosuje się także preparaty z przepisu lekarza. Stosuje się w początkowym stadium; grzybica jest trudna do leczenia, leki na receptę mogą okazać się równie nieskuteczne, jak te bez recepty. Do leków przeciwgrzybiczych dostępnych na receptę należą:

  • Stosowany jest razem z 40-% roztworem mocznika;
  • cyklopiroks;

Są to leki, które mają konsystencję bezbarwnego lakieru. W zależności od tego, jaki leki zostanie zlecony przez lekarza nanosi się go na płytkę codziennie lub raz w tygodniu.

Tabletki do łykania

Leczenie miejscowe w przypadku grzybicy paznokci nie zawsze kończy się sukcesem. Bardzo często pacjenci zgłaszają się z mocno zaawansowaną postacią grzybicy, którą można wyleczyć tylko lekami doustnymi. Leki doustne, które obecnie zapisywane są pacjentom to:

  • Często stosuje się terapię łączoną. Pacjenci łykają tabletki, a dodatkowo stosują miejscowo 8% cyklopiroks;
  • itrakonazol; lek ten stosowany jest w terapii pulsowej;

Leki doustne zażywa się średnio przez 3 miesiące.

Wczesne wykrycie grzybicy umożliwia wyleczenie jej lekami stosowanymi miejscowo. Leczenie jest długie, nie zawsze skuteczne.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz