Skuteczna odbudowa flory bakteryjnej
zdrowie

Skuteczna odbudowa flory bakteryjnej

Probiotyki nie są już dzisiaj niczym nadzwyczajnym i wszyscy znają ich działanie przynajmniej w bardzo ogólnym zarysie. Poniżej znajdzie się trochę dokładniejszy opis, ale dla skutecznej odbudowy flory bakteryjnej po infekcji, antybiotykoterapii czy innym zdarzeniu powodującym utratę flory bakteryjnej, ogromne znaczenie mają także prebiotyki, substancje znacznie mniej znane.

Co to są priobiotyki?

Probiotyki to najczęściej bakterie produkujące kwas mlekowy lub ich bliscy kuzyni. Ich zadaniem jest wspieranie procesów trawiennych w jelitach człowieka poprzez bezpośrednie wsparcie dla procesów trawiennych, ale także poprzez zmienianie środowiska w jelitach w taki sposób, by było ono mniej przyjazne dla szkodliwych drobnoustrojów. Część bakterii mlekowych działa również ochronnie na układ pokarmowy poprzez wyścielanie jego nabłonka i zapewnianie swoistej powłoki ochronnej. Tak działa probiotyk, a prebiotyk?

Co to są prebiotyki?

Bezpośrednio chroni probiotyk, a prebiotyk pomaga probiotykowi w tym zadaniu. W sytuacji, kiedy tracimy tak zwane dobre bakterie, pojawia się naturalna konieczność ich odbudowy. Największym problemem zawsze jest to, że jest ich niewiele, więc normalne namnażanie się, zwłaszcza mając na uwadze zadziwiająco dużą powierzchnię jelit, trwa bardzo długo. Konieczne jest podanie bakterii z zewnątrz, by proces mógł zostać odpowiednio przyspieszony. Zapominamy jednak, że bakterie tworzą swój własny ekosystem i samo ich pojawienie się to jeszcze nie wszystko. W tym miejscu otwiera się pole do popisu dla prebiotyków, które są substancjami pomagającymi nie nam, ale naszym pożytecznym bakteriom.

Tworzenie nowego biomu

Pożyteczne bakterie żyją z nami w symbiozie, co nie oznacza, że nasze jelita są idealnym dla nich środowiskiem. Jest to raczej środowisko wystarczająco dobre, czyli takie, w którym da się żyć, ale które nie jest na tyle przytulne, by namnażać się bez końca i samą swoją ilością zaszkodzić nosicielom, czyli nam. Dlatego w czasie, kiedy dobrych bakterii jest mało i chcemy je szybko namnożyć, powinniśmy zadbać o to, by ich środowisko do życia było lepsze niż zazwyczaj. Do tego celu służą właśnie prebiotyki, które są znakomitym, zazwyczaj dostępnym co najwyżej w niewielkich ilościach pokarmem dla bakterii. Dzięki nim pożyteczne bakterie rozwijają się w tempie pożaru lasu i w krótkim czasie są w stanie odbudować swoją odpowiednią liczebność, nawet jeśli w organizmie cały czas pozostają jeszcze ślady antybiotyku lub innych substancji dla nich szkodliwych. Przerwanie podawania prebiotyku sprawia, że warunki w naszych jelitach wracają do normy i możemy mieć pewność, że nigdy nie będzie żadnych komplikacji.

Warto przeczytać również: Czym są probiotyki a czym prebiotyki?

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz