Najczęściej kojarzymy ból w klatce piersiowej z problemami kardiologicznymi. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak musi być! Jakie jeszcze mogą być jego przyczyny?
Niestrawność
W przypadku niestrawności odczuwamy palący ból pośrodku klatki piersiowej. Dolegliwości nasilają się po jedzeniu, szczególnie po tłustych daniach. Niestrawność jest najczęściej skutkiem przejedzenia się, może też być efektem stresu i spożywania posiłków w pośpiechu. Doraźnie można sobie pomoc zażywając lek, który poprawia trawienie. Ulgę przynoszą także ziołowe napary: z mięty, nasion kolendry, kopru włoskiego, dziurawca. W przypadku bardzo nasilonych objawów wskazana jest głodówka. Po niej stopniowo należy wprowadzać dania lekkostrawne: pieczone lub gotowana warzywa, gotowany ryż, lekkie zupy.
Zapalenie oskrzeli lub płuc
Objawem jest brak tchu i odkrztuszanie w czasie kaszlu zielonkawej lub szarożółtej flegmy. Chorobie towarzyszy także gorączka, która może przekraczać 38 stopni Celsjusza. Infekcję wywołują bakterie lub wirusy. Wizyta u lekarza jest konieczna, niezbędne jest podanie leków na receptę. Pacjenci otrzymują najczęściej preparaty sterydowe zmniejszające skurcze oskrzeli i płuc. Dodatkowo niezbędne są leki, które rozrzedzają wydzielinę, a często także antybiotyk (w przypadku infekcji bakteryjnej). W czasie choroby warto zadbać o wilgotne powietrze w domu. Można także pić napar z tymianku, który działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie.
Półpasiec
Pojawia się nie tylko ból w klatce piersiowej, ale także pieczenie skóry w tej okolicy. Na skórze pojawiają się także pęcherzyki wypełnione surowicą lub czerwone plamy. Półpasiec jest infekcją wirusową wywołaną przez ten sam typ wirusa, który wywołuje ospę wietrzną. Jeśli nie ma jeszcze pełnych objawów choroby mogą zostać zlecone leki przeciwwirusowe, które zahamują namnażanie się bakterii. Ból można złagodzić przyjmując preparaty z paracetamolem. Do momentu zniknięcia pęcherzyków trzeba pozostać w domu. W czasie kuracji wskazana jest dieta złożona z dużej ilości warzyw i owoców.