Dodatki

Dostępne metody antykoncepcji, czyli pigułka to nie wszystko

Dostępne metody antykoncepcji, czyli pigułka to nie wszystko

Coraz więcej kobiet świadomie podchodzi do własnej seksualności i kwestii planowania ciąży. Dlatego metody antykoncepcji cieszą się rosnącą popularnością. Jak się okazuje, panie mają zdecydowanie więcej do wyboru niż tylko tabletki antykoncepcyjne. Poniżej przegląd metod antykoncepcyjnych, na które mogą postawić panie, które w danym momencie nie chcą mieć dziecka.

Plastry antykoncepcyjne

Przyjmuje się, że ich skuteczność wynosi 99,8 procent. Każde opakowanie to trzy plastry, które nasączone są estrogenem i progestagenem. Pierwszy plaster należy nakleić pierwszego dnia cyklu. Po tygodniu wymieniamy go na kolejny. Ostatni plaster przyklejamy na trzeci tydzień. Po dwudziestu jeden dniach robimy przerwę – dokładnie tak samo, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Trzeba pamiętać, że przeciwwskazania do stosowania plastrów są podobne, jak w przypadku tabletek. Zalicza się do nich otyłość, palenie papierosów i zakrzepicę. Zaletą plastrów jest brak negatywnego wpływu na wątrobę.

Pierścień dopochwowy

Charakteryzuje się skutecznością na poziomie 99,7 procent. Wbrew temu co sądzi wiele kobiet plaster zakłada się samodzielnie. Nie jest wymagana wizyta u lekarza ginekologa. W pierścieniu zawarte są estrogen oraz progestagen. Hormony uwalniają się przez dwadzieścia jeden dni. Następnie pierścień usuwamy na siedem dni. Po tym czasie zakładamy nowy. Przeciwwskazaniem do stosowania pierścienia dopochwowego jest zakrzepica oraz palenie papierosów. Niektóre panie odczuwają pewien dyskomfort podczas noszenia pierścienia.

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna

Skuteczność w przypadku tej metody wynosi 99,9 procent. Co ważne, dobiera i zakłada ją lekarz ginekolog. Zasadniczo wkładka zakładana jest na pięć lat, ale może zostać usunięcia w dowolnym momencie, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba. To metoda odpowiednia dla kobiet palących papierosy, a także zmagających się z chorobami układu krążenia. Bez wątpienia jest to niezwykle wygodna metoda zapobiegania ciąży.

Wśród wymienionych metod zapobiegania ciąży każda kobieta znajdzie tę odpowiednią dla siebie. Konieczna jest jednak konsultacja ginekologiczna. Lekarz pomoże dobrać metodę nie tylko skuteczną, ale i bezpieczną.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz