Dodatki

Antybiotyki: o czym pamiętać, podając je dzieciom?

Antybiotyki: o czym pamiętać, podając je dzieciom?

W przypadku wielu chorób podanie antybiotyków jest niezbędne. Należy jednak pamiętać, że ich działanie będzie skuteczne tylko wówczas, gdy podczas kuracji będą przestrzegane określone zasady. Poniżej przedstawiamy o czym rodzice muszą pamiętać, aby kuracja antybiotykiem faktycznie pomogła ich dziecku.

Nie łącz antybiotyku z mlekiem bądź sokiem

W przypadku małych dzieci lekarze często decydują się na przepisanie antybiotyku w postaci zawiesiny. Kiedy nasza pociecha otrzymała właśnie taki lek, należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem go nie rozcieńczać. Do popicia nie powinno się również podawać mleka ani soków owocowych. Szczególnie wystrzegać należy się soków z owoców cytrusowych. Najlepiej, jeśli maluch będzie popijał lek zwykłą przegotowaną wodą.

Doprowadzić kurację do końca

W zdecydowanej większości przypadków lek należy podawać dziecku przez około siedem dni. W przypadku niektórych chorób jest dłuższy i dochodzić może nawet do dwóch tygodni. Błędem popełnianym przez wielu rodziców jest przerywanie kuracji wówczas, gdy pociecha poczuje się lepiej. Należy natomiast wyraźnie podkreślić, że leczenie zawsze doprowadzamy do końca. Zbyt szybkie odstawienie antybiotyku może skutkować nawrotem infekcji.

Uważnie obserwuj dziecko

Bez względu na to czy jest to pierwsze czy kolejne podanie danego antybiotyku rodzice zawsze powinni uważnie obserwować swoją pociechę. Należy zwrócić uwagę na to, czy nie pojawiły się żadne niepożądane objawy, do których zalicza się między innymi wysypkę, wymioty, bóle brzucha. W takim przypadku należy koniecznie udać się na konsultację lekarską. Lekarz prawdopodobniej podejmie decyzję o zmianie leku.

Wymioty

Jeżeli przed upływem godziny od podania leku wystąpiły wymioty, należy lek podać ponownie. Jeżeli od podania leku do wystąpienia wymiotów wyminęło minimum dwie godziny, leku nie podajemy ponownie.

Wymienione zasady to oczywiście nie wszystko, o czym warto pamiętać w przypadku kuracji antybiotykowej pociechy. Warto wiedzieć, że znajdują one zastosowanie również w przypadku osób dorosłych.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz