Dodatki

Dlaczego boli mnie głowa?

Dlaczego boli mnie głowa?

Ból głowy to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka praktycznie każdego z nas. Jakie mogą być przyczyny bólu? Jak szybko i skutecznie go zwalczyć?

Nadciśnienie

Przy skokach ciśnienia pojawia się ucisk z tyłu głowy lub pulsowanie. Mogą także wystąpić zawroty głowy. Problemy najczęściej pojawiają się rano. W opanowaniu bólu głowy pomogą preparaty, które obniżają ciśnienie. Powinny zostać dobrane indywidualnie przez lekarza. Przyjmuje się je systematycznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Doraźnie można wypić szklankę naparu z głogu. Jeśli ból jest bardzo silny, można zażyć także lek przeciwbólowy z paracetamolem. Paracetamol jest najbardziej bezpieczną substancją czynną, nie zakłóca działania leków na nadciśnienie.

Wady wzroku

Ból obejmuje czoło i skronie. Szczególnie silny jest wieczorem, kiedy oczy są zmęczone. Tak zwany czołowy ból głowy pojawia się, gdy wada wzroku nie została rozpoznana i nie jest krygowana. Skutecznym sposobem pozbycia się dolegliwości jest właściwe rozpoznanie i skorygowanie wady za pomocą szkieł korekcyjnych. Doraźnie pomogą środki przeciwbólowe.

Migrena

Ból jest pulsujący i bardzo silny. Najczęściej umiejscawia się po jednej stronie głowy. Często migrenie towarzyszy nadwrażliwość na światło, zapachy albo dźwięki. Mogą też wystąpić nudności lub wymioty. Ulgę przyniesie leżenie w zaciemnionym pokoju. Atakom może sprzyjać odwodnienie organizmu. Przy silnych i przewlekłych migrenach konieczna jest wizyta u neurologa. Zwykłe, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe mogą nie być przy tak nasilonych bólach skuteczne. Silniejsze są dostępne na receptę, a lekarzem uprawnionym do ich wypisania jest neurolog. W leczeniu migreny stosuje się także botoks.

Zapalenie zatok

Ból obejmuje okolice czoła, skroni, okolice oczu. Nasila się przy kaszlu i pochylaniu się. Pomocne są leki zawierające pseudoefedrynę lub ibuprofen. Ulgę przyniesie również inhalacja. Jeśli problem nawraca, konieczna jest wizyta u lekarza. W niektórych bowiem przypadkach niezbędne jest przepisanie antybiotyku.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz