Dodatki

Trądzik po 30. roku życia

Trądzik po 30. roku życia

Coraz częściej trądzik jest problemem osób dorosłych. Co ciekawe, zmagają się z nim nawet te osoby, które w okresie dojrzewania nie miały z nim problemów. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

W trądziku dorosłych najpierw tworzą się zaskórniki, a dopiero potem krosty i grudki. Jeśli jest ich niewiele, wystarczy odpowiednia pielęgnacja i wizyta u kosmetyczki. Jeśli jednak w ciągu miesiąca powstają nowe krosty lub dochodzi do powstawania bolesnych, wypełnionych ropą podskórnych guzów, konieczna jest konsultacja u dermatologa.

Przyczyny trądziku dorosłych

U podłoża powracającego i nasilającego się trądziku mogą leżeć zmiany hormonalne. W przypadku kobiet obserwuje się wówczas inne, niepokojące objawy. Może to być na przykład owłosienie, które pojawi się w miejscach nietypowych dla kobiet, nieregularne miesiączki. Przyczyną jest nadmierne wydzielanie androgenów. Wtedy konieczna jest nie tylko wizyta u dermatologa, ale także u ginekologa endokrynologa. Niezbędne jest w tej sytuacji leczenie pierwotnej przyczyny trądziku.

Trądzik różowaty

Występuje u kobiet po 30. roku życia. Nie jest to późny trądzik dorosłych, gdyż objawia się on zupełnie inaczej. Na twarzy nie ma czerwonych grudek, ani wypełnionych ropą krost. W pierwszej fazie trądziku różowatego na twarzy widoczne są jedynie zaczerwienia, które pojawiają się w stresie, po zjedzeniu gorących ostrych potraw. To bardzo charakterystyczny objaw trądziku różowatego, już wtedy warto zgłosić się do lekarza. Na tym etapie zabieg zamknięcia naczynek krwionośnych jest jeszcze skuteczną metodą leczenia. Jeśli w porę nie zostanie on zatrzymany dojdzie na pajączkowego rozszerzenia naczyń krwionośnych, a po 40. roku życia zaczną się tworzyć krosty i czerwone grudki. W zaawansowanym stadium na twarzy tworzą się zapalne guzki z ropnymi naciekami. Chorobie sprzyja zażywanie niektórych leków na nadciśnienie oraz zakażenie bakterią helicobacter pyroli. Trądzik różowaty może też być efektem kuracji maściami z kortykosteroidami.

Leczenie trądziku jest trudne, kuracja może trwać kilka miesięcy.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz