Dodatki

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Jest etapem życia każdej kobiety. Jej objawy mogą być bardzo przykre, ale menopauza nie jest chorobą. Bardzo silne objawy wypadowe można złagodzić.

Wahania nastroju

Może to być zarówno nadmierna pobudliwość, jak i apatia, która może doprowadzać do stanów depresyjnych. Wahania nastroju są nie tylko następstwem niekorzystnego wpływu zaburzeń hormonalnych na układ nerwowy, ale są także skutkiem nieprzespanych nocy, czasem kłopotów zdrowotnych. Warto sobie pomóc zaczynając od łagodnych środków uspokajających i stosowania różnych technik relaksacyjnych. Jeśli one nie pomogą, warto szukać pomocy u psychologa, a nawet u psychiatry.

Uderzenia gorąca i nocne poty

Dochodzi do nich na skutek niskiego stężenia estrogenów w organizmie. Następuje wraz ze spadkiem ich stężenia rozregulowanie znajdującego się w podwzgórzu ośrodka termoregulacji. Pomocna może okazać się zlecona przez ginekologa hormonalna terapia zastępcza, która podniesie poziom estrogenów we krwi. Kobiety, które nie mogą lub nie chcą jej stosować, mogą wypróbować preparaty z fitoestrogenami.

Kłopoty z pamięcią

Są skutkiem nie tylko zmian hormonalnych, ale także napięcia emocjonalnego. Mogą też być skutkiem zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Na problemu z pamięcią i koncentracją pomagają ćwiczenia pamięci. Warto chociażby rozwiązywać krzyżówki. Należy stosować także nisko tłuszczową dietę. Koniecznie warto sięgnąć po preparaty w kwasami tłuszczowymi omega-3. Można się dodatkowo wspomóc dostępnymi bez recepty preparatami z miłorzębem japońskim, który poprawia pamięć.

Kłopoty ze snem

Wybudzanie się ze snu to najczęściej efekt zlewnych potów. Problemy z zasypianiem wynikają z kolei z rozregulowania pracy układu nerwowego z uwagi na spadek stężenia estrogenów. Relaksująca kąpiel przed snem z pewnością nie zaszkodzi. Często sprawdzają się także ziołowe preparaty nasenne i uspokajające. Pomocna może okazać się także niskodawkowa hormonalna terapia zastępcza.

Większość kobiet przechodzi menopauzę bardzo łagodnie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz