zdrowie

PMS – objawy, przyczyny, leczenie

W fizjologię kobiety wpisany jest cykl miesiączkowy – menstruacyjny, w którym występuje regularne krwawienie miesięczne. U wielu pań miesiączkę poprzedza wiele nieprzyjemnych objawów, które są określane jako zespół napięcia przedmiesiączkowego – w skrócie PMS. Jakie są jego objawy, skąd wynika i czy można niwelować dolegliwości związane z tym zespołem?

Główną przyczyną – hormony

Najczęściej lekarze jako przyczynę zespołu napięcia przedmiesiączkowego wskazują chwiejną gospodarkę hormonalną. Zaburzenia hormonalne związane są ściśle z cyklem płciowym kobiety. W pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, a w drugiej wzrasta poziom progesteronu. Jeśli organizm produkuje za mało progesteronu, to dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, co kobieta może odczuwać w sposób bardzo silny.

Niektórzy lekarze podkreślają jednak, że PMS wynika z nadmiernego stężenia prolaktyny – hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Właściwie poziom jego wydzielania powinien być jednakowy i niezależny od cyklu menstruacyjnego, ale u wielu kobiet właśnie przed miesiączką znacznie on wzrasta. Może wpłynąć na zablokowanie owulacji i prowadzić do niedoboru progesteronu, a co za tym idzie – wystąpienia nieprzyjemnych objawów PMS.

Czym objawia się PMS?

 W opracowaniach naukowych można znaleźć nawet 300 różnych objawów wiążących się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Każda kobieta jest inna i może odczuwać PMS na swój sposób albo w ogóle nie mieć jego objawów.

Najczęściej jednak panie cierpiące z powodu PMS skarżą się na drażliwość, incydenty gniewu i agresji, płaczliwość, bolesność piersi, głowy i brzucha, a także na wzdęcia, zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Leczenie PMS jest możliwe

Mitem jest to, że nie można skutecznie leczyć zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czy choćby łagodzić jego objawów. Dzisiaj wiadomo, że można przyjmować preparaty witaminowo-mineralne, zwłaszcza te z magnezem i witaminą B6, a także uspokajające środki ziołowe.

Lekiem na PMS jest też Castagnus, w którym składnikiem aktywnym jest wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego. Wskazaniem do zastosowania tego preparatu jest PMS, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami w sferze emocjonalnej, bólami migrenowymi itp. Castagnus rekomendowany jest do leczenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego przez brytyjskie i amerykańskie stowarzyszenia specjalistów ginekologii.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz