zdrowie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – zmora kobiet

Miesiączka to bardzo trudny czas dla większości kobiet. Organizm przechodzi wówczas dość bolesne procesy, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. W niektórych przypadkach objawy są naprawdę ostre. Można wówczas mówić o zespole napięcia przedmiesiączkowego. PMS to pojęcie znane wielu ludziom i wywołujące grozę szczególnie wśród kobiet.

Samo pojęcie PMS nie jest w stu procentach zdefiniowane. Medycyna wyróżnia obecnie kilkaset różnych dolegliwości, które zaliczane są do zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Każda kobieta może przechodzić to w nieco inny sposób. Niemniej warto posiadać na ten temat choćby podstawową wiedzę, bowiem dzięki niej można znacznie lepiej radzić sobie z objawami.

Złe samopoczucie i smutek

PMS objawia się zarówno w dolegliwościach psychicznych, jak i fizycznych. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, to mamy do czynienia zwykle z silnymi stanami depresyjnymi. Bez żadnego powodu pojawia się smutek i przygnębienie. Kobieta w tym stanie często „nie jest sobą” i może wykazywać pewne nieracjonalne zachowania. Pojawiają się również napady gniewu i agresji.

Na takie objawy lekarstwem jest po prostu relaks i odpoczynek. Oczywiście, czasami trudno o niego w natłoku codziennym spraw oraz obowiązków, ale warto wygospodarować nieco czasu tylko dla siebie.

Objawy fizyczne

Równie dotkliwe są tu objawy fizyczne. PMS przynosi mnóstwo boleści różnych partii ciała, szczególnie brzucha, pleców i piersi. Pojawiają się też problemy żołądkowe i trudności z oddawaniem moczu. Chwilowemu pogorszeniu może ulec także wzrok.

Na ostre boleści lekarz może przepisać mocne leki przeciwbólowe. W tym okresie warto szczególnie mocno zadbać o swoje nawyki żywieniowe. Należy zjadać jak najwięcej produktów bogatych w witaminy, bowiem organizm potrzebuje ich wówczas szczególnie wiele. Warto zatroszczyć się także o zdrowy sen, choć PMS przynosi często problemy z bezsennością. Jeśli wszystkie te objawy są szczególnie ostre, lekarz powinien zalecić odpowiednie leczenie hormonalne.

Jak skutecznie leczyć objawy PMS dowiesz się na http://www.castagnus.pl/

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz