Dodatki

Jakie są różnice pomiędzy tomografią komputerową a rezonansem magnetycznym?

Jakie są różnice pomiędzy tomografią komputerową a rezonansem magnetycznym?

Postawienie diagnozy ułatwiają precyzyjne badania diagnostyczne: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Czym różnią się te badania?

Tomografia komputerowa

Zaliczana jest do tak zwanych badań weryfikujących. W badaniu wykorzystywane są promienie rentgena. Ich dawka jest jednak kilkadziesiąt razy większa niż w trakcie zwykłego prześwietlenia. Badanie to nie może więc być wykonywane na wszelki wypadek, nie można go też wykonywać zbyt często. Badanie to nie może być wykonane u dzieci poniżej 10. roku życia. Sprawdza się szczególnie w badaniu osób po urazach głowy. Trwa krótko, można więc wykonać je osobom, których stan ogólny jest ciężki, u osób, które są nieprzytomne. Jest nieoceniona, kiedy niezbędne jest potwierdzenie wstępnie postawionej diagnozy. Ze skierowaniem od specjalisty tomografię można wykonać bezpłatnie. Prywatnie kosztuje od 200 złotych.

Rezonans magnetyczny

Także jest badaniem weryfikującym. Wykonanie tomografii komputerowej nie wyklucza przeprowadzenia rezonansu. Są przypadki, że pacjentom wykonywane są oba te badania. Rezonans jest badaniem, w którym wykorzystywane jest pole magnetyczne, które wytwarzają fale radiowe. Jest bardziej bezpieczny i dokładniejszy niż tomografia komputerowa, ale także drogi. Wiele osób boi się rezonansu magnetycznego z uwagi na fakt, iż wykonuje się go w ciasnej przestrzeni tuby aparatu oraz z uwagi na konieczność długiego przebywania bez ruchu. Aparat wydaje głośny dźwięk, co wielu pacjentów dodatkowo stresuje. Rezonans może być wykonany nawet u maluchów, wcześniej podaje im się jednak znieczulenie ogólne, gdyż nie są w stanie znieść długiego leżenia bez ruchu.

Nie da się go przeprowadzić u osób nieprzytomnych

Jest badaniem nieocenionym w diagnozowaniu stwardnienia rozsianego i guzów mózgu. Badania nie przeprowadza się u osób z pompą insulinową, rozrusznikiem serca czy z endoprotezą. Rezonans magnetyczny ze skierowaniem od specjalisty jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można go wykonać także prywatnie, badanie kosztuje około 500 złotych.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz