Dodatki

O badaniach diagnostycznych

O badaniach diagnostycznych

Najprostszym badaniem diagnostycznym jest morfologia krwi. Kiedy jednak trudno jest stwierdzić co pacjentowi dolega, lekarz może zlecić wykonanie bardziej dokładnych badań laboratoryjnych. Kiedy i dlaczego są one zalecane?

OB

Odczyn Biernackiego pozwala wiele wyjaśnić. Kiedy OB przyspiesza, może wskazywać to między innymi na niedokrwistość, chorobę nowotworową, reumatyczną i wiele jeszcze innych procesów zapalnych.

Posiew

Badanie to jest często wykonywane przy zakażeniach pochwy, infekcji dolnych dróg moczowych, infekcjach gardła. Wykonuje się je, gdy zastosowane leczenie nie przynosi efektów. Próbka (wymaz z gardła, próbka moczu) nanoszona jest w laboratorium na specjalną płytkę z substancjami odżywczymi. Przez kilka dni jest obserwowana w celu stwierdzenia jakie bakterie zostaną na niej wyhodowane. Po ich zidentyfikowaniu, można sprawdzić, jaki lek okaże się najbardziej skuteczny.

ASO

To badanie w kierunku zakażenia paciorkowcem. Dzięki niemu można ustalić, czy nie doszło do powikła po infekcjach takich jak: angina, zapalenie gardła, szkarlatyna, zakażenia skóry. ASO pomaga także wyjaśnić choroby nerek, bóle stawów, zapalenie wsierdzia. Jeśli miano przeciwciał jest podwyższone, można rozszerzyć leczenie jeszcze zanim objawy choroby wejdą w zaawansowane stadium.

RF

Czynnik reumatoidalny jest badany przy podejrzeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Obecność przeciwciał antycytrulinowych potwierdza chorobę.

Badania w kierunku mykoplazmy i chlamydii

Kiedy nie daje się ustalić przyczyn bólu gardła, przewlekłego kaszlu, upławów, bólu stawów, można zlecić wykonanie badania krwi, które wykrywa we krwi przeciwciała, które są skierowane przeciwko mykoplazmy i chlamydii. Bardziej dokładne jest badanie molekularne PCR, które wykrywa infekcję już dni po zakażeniu.

Wiarygodność wyników zależy między innymi od tego, jak przygotujemy się do badania. Dowiedzmy się, czy musimy zgłosić się na czczo. Pamiętajmy też, że próbkę moczu do laboratorium musimy dostarczyć w ciągu 2 godzin. Wyniki zawsze konsultujemy z lekarzem.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz