Dodatki

Co szkodzi wątrobie?

Co szkodzi wątrobie?

Przede wszystkim alkohol, wirusy i nadmiar kilogramów. Jeśli będziemy ich unikać, unikniemy też problemów z wątrobą.

Alkohol

Prowadzi do nadmiernego odkładania się złogów tłuszczu w komórkach wątroby czyli jej stłuszczenia. Poważnie ryzykujemy codziennie pijąc kilka kieliszków wina. Jednym alkohol niszczy wątrobę bardzo szybko, u innych proces ten przebiega wolniej. Na uszkodzenie wątroby bardziej od mężczyzn narażone są kobiety. Sięgajmy więc po napoje wyskokowe tylko przy naprawdę wyjątkowych okazjach.

Tłuste jedzenie

Ten narząd nie lubi ciężkostrawnych posiłków: smażonych potraw, tłustych mięs, słodyczy (w nadmiarze), fast foodów, gotowych dań ze sklepu. Tłuste mięsa warto zastąpić rybami. Zawierają one niezbędne do regeneracji wątroby łatwo przyswajalne białko. Polecane są także bogate w selen orzechy brazylijskie i brokuły.

Nadmiar kilogramów

Zbędne kilogramy i otyłość także prowadzą do stłuszczenia wątroby. Stosujemy zbilansowaną, zdrową dietę. Dostosowujemy ilość dostarczanych sobie kalorii do swojego wieku i aktywności fizycznej.

Leki przeciwbólowe

Większość leków metabolizowanych jest w wątrobie, dlatego mogą ją uszkodzić. Dotyczy to preparatów na receptę i tych bez recepty. O tym jak bardzo będą one toksyczne zadecyduje, ile leku weźmiemy naraz. Nie łykamy leków przeciwbólowych garściami, nie przekraczamy zalecanej dobowej dawki. Sprawdzamy poziom enzymów wątrobowych, gdy:długotrwale stosujemy tabletki antykoncepcyjne, musimy brać przewlekle leki na grzybicę lub stosujemy zawierający izotretynoinę lek na trądzik.

Wirusy

Dla wątroby niebezpieczne są wirusy:
– typu A, którym można zakazić się pijąc zanieczyszczoną wodę, jedząc skażoną żywność;
– typu B. Główną drogą zakażenia są kontakty seksualne. Wirusem można zarazić się także podczas zabiegów medycznych i kosmetycznych;
– typu C. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią lub drogą kontaktów seksualnych.
Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B od roku 1993 są obowiązkowe szczepione dzieci. Dorośli urodzeni przed tym rokiem mogą zaszczepić się sami.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz