zdrowie

Gdy paznokcie wołają SOS

Miękkie, rozdwajające, łamiące się albo suche i kruche paznokcie to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jakie są przyczyny problemów z paznokciami? Czy można przywrócić im ładny wygląd?

Słabe płytki: przyczyny

Narażanie paznokci na częsty i długi kontakt z wodą i detergentami to jeden z powodów osłabienia płytki paznokciowej. Na kondycję paznokci bardzo niekorzystnie wpływa także używanie do ich skracania nożyczek. Do skracania paznokci należy używać  papierowego lub szklanego pilniczka. Warto też pamiętać, że opiłowywanie paznokci w jednym kierunku zamknie skłonne do rozwarstwiania się ich łuski.

Jaki powinien być skład tabletek na paznokcie?

Zdrowe, a więc gładkie i lśniące paznokcie będziemy mieli, gdy w naszej diecie nie zabraknie żółtek jaj, tłustych ryb morskich o warzyw. Produkty te są źródłem witaminy B7 (biotyna), która odpowiada za kondycję paznokci. Palenie papierosów i picie dużej ilości kawy upośledza jej przyswajanie przez organizm. Niedobór biotyny bardzo często jest również efektem antybiotykoterapii. W przypadku osłabionych, łamiących się paznokci wybierając tabletki na poprawę ich kondycji należy szukać w składzie właśnie witaminy B7. Kruche, skłonne do rozdwajania się paznokcie mogą świadczyć też o tym, że w organizmie brakuje retinolu – pierwotnej witaminy A. W składzie preparatów na paznokcie warto szukać również tego składnika. Skład suplementów diety na paznokcie może być uzupełniony również o wapń. Suplementy diety  trzeba zażywać przynajmniej przez trzy miesiące.

Odżywki także mogą pomóc

Kondycję paznokci można poprawić sięgając nie tylko po suplementy diety, ale także specjalne odżywki. Płytki skutecznie wzmocnią i wyrównają je odżywki z witaminą A, E, F oraz wapniem. Do kruchych paznokci warto wybrać odżywkę, która w swoim składzie ma dodatkowo diamentowy pył; do paznokci pokrytych bruzdami lepsza będzie odżywka z keratyną i teflonem. Odżywki do paznokci nakłada się tak samo, jak lakier. Po aplikacji stopniowo wnikają w płytkę. Kuracja powinna trwać przynajmniej kilka tygodni.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz