Perfekcyjnie zadbane płytki paznokciowe są ozdobą kobiecych dłoni. Jak można je wzmocnić, gdy ich kondycja pozostawia wiele do życzenia? O czym pamiętać, aby problemy nie pojawiły się ponownie?
Odżywki na mocne płytki
Na pewno kruchym paznokciom pomogą skoncentrowane odżywki. Będą bardziej skuteczne, gdy dobierzemy je do stanu swoich paznokci. Pobrużdżone paznokcie potrzebują keratyny, kruchym i słabym potrzebne są witamin A, E, F oraz minerały, ceramidy i diamentowy pył. Wyciągi roślinne i proteiny powinny z kolei zawierać odżywki do cienkich płytek paznokciowych. Odżywki mają formułę bezbarwnego lub pastelowego lakieru. Po aplikacji zawarte w nich składniki odżywcze stopniowo wbudowują się w płytkę. Odżywkę aplikujemy na nieumalowane paznokcie co 2-3 dni; można na tym poprzestać lub potraktować ją jako bazę pod kolorowy lakier.
Tabletki do łykania
Matowe, słabe i kruche paznokcie to pierwszy sygnał, że w organizmie od dłuższego czasu brakuje składników odżywczych: witamin i minerałów. Może to być efekt popełnianych przez nas błędów w komponowaniu posiłków. Niedobór witamin i minerałów bardzo często występuje także w zimie, gdy odżywiamy się bardziej monotonnie niż latem. Niedobór składników odżywczych wpływa niekorzystnie nie tylko na paznokcie; mogą zacząć wypadać nam włosy, a skóra stanie się matowa. W takiej sytuacji pomóc nam może tylko łykanie suplementów diety, które jednocześnie poprawią kondycję paznokci, włosów i skóry. W suplementach tych najważniejsze składniki to witaminy A, E, F oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo znajdują się w nich minerały: cynk, krzem, selen, wapń. W niektórych suplementach na paznokcie i włosy jest także żelazo. Suplementy stosujemy przez 3 miesiące.
Nie ograniczajmy się tylko do łykania suplementów diety. Przyjrzyjmy się swojej diecie i w razie konieczności zmieńmy ją tak, aby zawierała produkty bogate w witaminy i minerały korzystnie wpływające na kondycję paznokci. Płytkę paznokci wzmocnią kąpiele w wywarze z pokrzywy, siemieniu lnianym albo w podgrzanej oliwie.