Informacje i porady

Ucho pływaka – przyczyny, objawy i leczenie

Ucho zewnętrzne człowieka narażone jest na wiele zakażeń i infekcji. Jedną z jego najczęstszych dolegliwości jest zapalenie wywoływane nadmiarem wody w przewodzie słuchowych (wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii). Schorzenie to nosi nazwę ucha pływaka, co wiąże się z tym, iż najczęściej dotyka pływaków bądź nurków. Zaniedbane i nieleczone może prowadzić do powikłań.

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn tytułowego schorzenia jest częste pływanie lub nurkowanie. Ale nie tylko. Do zapalenia ucha zewnętrznego może także dojść na skutek:

  • zranień i mikrourazów (spowodowanych na przykład nieuważnym czyszczeniem uszu – zwłaszcza patyczkami kosmetycznymi)
  • długiego przebywania w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza (na przykład kraje tropikalne lub sauna)
  • zbyt głębokiego wtykania do uszu słuchawek (na przykład od odtwarzacza muzyki)
  • noszenia aparatów słuchowych (odcinających dopływ powietrza)
  • zakażeń grzybiczych
  • reakcji alergicznych

Nie bez znaczenia jest także zażywanie kąpieli w zbiornikach z brudną wodą oraz niedokładne osuszanie uszu po ich zamoczeniu.

Objawy

Ucho pływaka – w zależności od stopnia nasilenia schorzenia – może charakteryzować się różnymi objawami. Wśród tych najłagodniejszych wymienia się:

  • lekkie zaczerwienienie
  • swędzenie w przewodzie słuchowym
  • niewielki ból ucha (który może nasilać się podczas jedzenia lub picia)
  • wysięk z ucha (bezbarwny i bezwonny)
  • uczucie zatkanych uszu

Zaniechanie leczenia może prowadzić do bardziej nieprzyjemnych objawów: zaostrzającego się bólu, silnego świądu, wycieku ropnego czy lekkiego niedosłuchu. W najbardziej zaawansowanych stopniach schorzenia pojawia się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i całkowita niedrożność przewodu słuchowego. Taki stan może doprowadzić do bolesnych i ciężkich do wyleczenia powikłań – więcej szczegółów tutaj.

Leczenie

Leczenie zapalenia ucha zewnętrznego jest uzależnione od stopnia nasilenia choroby. W najczęstszych przypadkach lekarz wypisuje antybiotyk (doustny lub pod postacią kropel) oraz lek przeciwbólowy. W niektórych przypadkach wskazane jest stosowanie leków zmniejszających obrzęk. Dodatkowo należy zabezpieczać ucho przed wilgocią, unikać przeciągów oraz stosować ciepłe okłady (na przykład poduszką elektryczną lub nagrzanym ręcznikiem). Zakazane jest pływanie przez co najmniej dwa miesiące.

Zapalenie ucha zewnętrznego to schorzenie, które ma tendencję do nawracania. Dlatego też warto podjąć kroki zapobiegające – dokładne osuszanie uszu, unikanie przeciągów i nagłych zmian temperatury, wystrzeganie się zanieczyszczonych zbiorników, a podczas pływania używanie specjalnych zatyczek. Takie działania pozwolą na ograniczenie ryzyka infekcji i uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz