zdrowie

Co wiesz o pizzy? Kilka ciekawostek na jej temat

Pizza to niewątpliwie taki rodzaj dania, który na całym świecie ma największą ilość wielbicieli. Popularność tej potrawy wynika przede wszystkim z jej różnorodności – na prostym cieście drożdżowym można umieścić niemal każdy rodzaj dodatku (od mięsa i wędlin, poprzez warzywa, sery i przyprawy, aż po słodkie owoce). Zatem każdy może znaleźć coś na miarę własnego gustu kulinarnego. I chociaż mogłoby się wydawać, iż na temat tego tradycyjnego włoskiego placka wiemy już niemal wszystko, to jednak wciąż można znaleźć na jego temat wiele ciekawostek. Co wiesz o pizzy? Oto kilka mniej znanych faktów.

Pizza bez pomidorów

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie pizzę bez smacznych i pachnących pomidorów. A przecież jej pierwsze wersje – te w starożytności – były posmarowane jedynie czosnkiem i oliwą z oliwek. Sosu pomidorowego zaczęto używać dopiero wtedy, gdy do Europy sprowadzono pierwsze odmiany tych warzyw.

Pizza marinara

Pizza marinara to jedna z najpopularniejszych rodzajów tej potrawy. Co ważne – jej nazwa nie pochodzi od owoców morza (które nawet nie znajdują się w jej składzie), ale od tego, iż była tradycyjnym posiłkiem rybaków i żeglarzy.

Pizza dłuższa niż stadion

Jednym z najbardziej spektakularnych rekordów Guinessa jest najdłuższa pizza świata – miała ona 405 metrów długości przy jedynie 40 centymetrach szerokości. Taką potrawę przyrządzili kucharze z włoskiego miasteczka Massa. Do jej wypieku wykorzystano specjalny piec w kształcie tunelu, który został ustawiony na jednej z ulic. I chociaż powstała najdłuższa pizza świata, to władze sanitarne nie pozwoliły na jej skosztowanie. Swoją decyzję argumentowały tym, iż przepisy nie pozwalają na ustawienie pieca na chodniku.

Pizza na zamówienie

Jedna z włoskich pizzerii (mieszcząca się w miasteczku Agropoli) umożliwia swoim klientom zamówienie specjalnej pizzy. W skład potrawy wchodzi kawior, homar, langusta, ikra z tuńczyka oraz czerwona australijska sól Murray River – a wszystko to polane jest koniakiem Louis XIII Remy Martin. Te niezapomniane wrażenia smakowe niewątpliwie odczuje portfel, gdyż tak przyrządzony placek kosztuje około 8 300 euro.

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie i trudno wskazać osobę, która by jej nie lubiła (a przynajmniej nie próbowała). Nie dziwi zatem fakt, iż to właśnie z tą potrawą związanych jest wiele ciekawostek i rekordów. Wszak to własnie jest pizza. Katowice zapraszają na wiele rodzajów tej potrawy – od najprostszych po te bardziej wyszukane.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz