Pizza neapolitańska. Czym się charakteryzuje?
Informacje i porady

Pizza neapolitańska. Czym się charakteryzuje?

Chrupiące ciasto, niewielka ilość składników i fenomenalny smak. Tym właśnie cechuje się neapolitańska pizza. Kraków, Katowice, Gdańska w każdym większym mieście możemy znaleźć pizzerie, która w swojej ofercie proponuje nam taką pizzę. Czym się jednak cechuje pizza neapolitańska.

Cechy charakterystyczne

Pizza neapolitańska. Czym się charakteryzuje?

Pizza neapolitańska znacząco różni się od pizzy, jaką znamy z polskich pizzerii. Co więcej, różni się od pizzy w innych regionach Włoch. Trudno do niej zachować dystans. Albo się ją kocha, albo nienawidzi. Krytyka pizzy neapolitańskiej zwykle skierowana jest w stronę ciasta i wilgotnego środka pizzy. Ciasto w tym przypadku jest bowiem stosunkowo grube jak na pizzę włoską, a w środku jest dodatkowo mokre. Wynika to ze specyficznego zastosowania pomidorów. Pizza tego typu nie jest też oferowana w kawałkach. Jedna pizza to jedna porcja, pełne danie, które zjada się przy stole. Prawdziwa pizza neapolitańska nie powinna być nawet sprzedawana na wynos. To znowu efekt zastosowania sosu pomidorowego w specyficzny sposób. Woda pochodząca z sosu pomidorowego i sera ma tendencję do tworzenia gorącego, roztopionego obszaru o konsystencji zupy w centrum pizzy. W niektórych neapolitańskich pizzeriach jest on tak mokry, że pizzy nie da się jeść rękami, należy używać noża i widelca.

Dodatki

Neapolitańska pizza właściwie nie ma dodatków, a przez ser prześwituje sos pomidorowy. W najlepszych neapolitańskich pizzeriach osiąga się właściwe proporcje tylko między ciastem, sosem pomidorowym i serem, bez zbędnej przesady w ilości każdego z nich. Trzy składniki to właściwie dekalog tego typu pizzy. Może to być trudne do zaakceptowania przez tych klientów, którzy są przyzwyczajeni do pizzy w stylu amerykańskim, która charakteryzuje się bardzo dużą ilością sera na wierzchu. Pizza neapolitańska na pewno nie będzie smakować każdemu. Jest bowiem specyficzna, ale jeśli ktoś lubi ten smak, to ma gwarancje, że zjadł właśnie prawdziwą włoską pizzę rodem z Neapolu. Dokładnie taką, jaką możemy spotkać na ulicach tego historycznego i zasłużonego dla Włoch miasta.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/krakow-rynek-glowny

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz