Dodatki

Jak złagodzić uczucie suchości?

Jak złagodzić uczucie suchości?

Wysychanie błon śluzowych to często efekt mało urozmaiconej diety i słabego nawodnienia organizmu. Jeśli zauważymy u siebie takie problemy, zacznijmy od urozmaicenia swojego menu, a dodatkowo sięgnijmy po kuracje, które pomogą nam przywrócić odpowiednie nawilżenie.

Oczy

Wysusza je długa praca przy komputerze, kurz, wiatr, dym. Problem dotyka ludzi młodych i seniorów. Możemy sobie pomóc pamiętając o tym, aby jak najczęściej mrugać. Każde mrugnięcie nawilży powierzchnię oka i zbierze z niej ewentualne zanieczyszczenia. Wkraplamy także tak zwane sztuczne łzy z dodatkiem kwasu hialuronowego. Chwilową ulgę przyniesie nam także sól fizjologiczna. Nie ma ona jednak żadnej przyczepności do powierzchni oka, dlatego pomaga tylko na chwilę. Przygotowujemy sobie także kompresy z ziół. Bierzemy łyżkę kwiatów nagietka lub chabru albo torebkę świetlika. Zaparzamy je szklanką wrzątku, studzimy, nasączamy waciki i przykładamy je na powieki.

Gardło

Wysycha, gdy dużo mówimy, palimy papierosy, przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pomożemy sobie unikając zbyt zimnych lub zbyt gorących napojów, alkoholu, ostrych przypraw, dymu tytoniowego, suchego powietrza. Przygotowujemy napary z macierzanki, tymianku, kopru włoskiego i używamy ich do płukania gardła. Pomaga także ssanie kapsułek z witaminami A plus E.

Nos

Śluzówka nosa wysycha pod wpływem suchego i mroźnego powietrza. Kłopotów możemy się także nabawić stosując zbyt długo krople na katar. Stosujemy preparaty natłuszczające lub żele nawilżające. Wnętrze nosa smarujemy podgrzanym tłuszczem kokosowym. Płuczemy nos solą fizjologiczną. Robimy także inhalacje: tradycyjną z solą kuchenną lub przy użyciu nebulizatora soli fizjologicznej.

Możemy zapobiec i zwalczyć suchość skóry i błon śluzowych wprowadzając do diety warzywa, owoce, zdrowe oleje dostarczające witamin A i E oraz orzechy. Musimy też pamiętać o odpowiedniej ilości płynów. Stawiajmy na wody mineralne, które uzupełnią w organizmie elektrolity. Pijemy je przez cały dzień. Nawilżajmy także i wietrzmy mieszkanie.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz