Dodatki

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka

Oczy pieką, są zaczerwienione i suche. To znak, że potrzebują nawilżenia.

Zespół suchego oka: przyczyny

Zespół suchego oka objawia się łzawieniem oczu. Stają się one nadwrażliwe na światło, często są przekrwione. Zespół suchego oka powstaje wtedy, gdy do oczu napływa zbyt mała ilość łez. Zazwyczaj w ciągu doby oko produkuje 2 mililitry łez. Powinny one co kilka sekund nawilżać gałkę oczną. Jeśli oko produkuje ich mniej, nie jest ono odpowiednio nawilżone. Osadzające się na gałce oczne bakterie i drobinki kurzu, zaczynają nam przeszkadzać i zaburzać ostre widzenie.

Jak sobie pomóc?

Jeśli łzy nie są w stanie nawilżać oczu, są one przesuszone. Musimy je więc nawilżyć specjalnymi, zawierającymi polimery kroplami. Zawierają one także kwas hialuronowy, który jest naturalnym nawilżaczem. Zanim zapuścimy krople musimy umyć ręce. Otwierając nowe opakowanie kropli, zapiszmy na nim datę. Preparat koniecznie musimy wykorzystać w ciągu miesiąca, bo tym czasie traci on bowiem sterylność. Krople stosujemy trzy razy dziennie. Farmaceuci i zielarze polecają również ziołowe napary, szczególnie te przygotowane ze świetlika łąkowego. Łagodzi on podrażnienia bakteryjne i alergiczne, uszczelnia naczynia krwionośne w siatkówce. Kojąco i ściągająco działa także rzepik. Do przemywania oczu używamy letniego naparu. Wcześniej trzeba go także dokładnie przecedzić. Nie mogą w nim pozostać żadne drobinki ziół.

Kiedy konieczne jest leczenie?

Stosowanie sztucznych łez i ziołowych kompresów nie zawsze okazuje się skuteczne. Koniecznie należy zgłosić się do okulisty celem przeprowadzenia specjalnego badania, które pozwoli ocenić, ile oczy produkują łez w ciągu 5 minut. Jeżeli będą one nieprawidłowe możliwe jest wykonanie zabiegu. Stosuje się specjalne zatyczki do kanalików łzowych, które oszczędzają nasze własne łzy. Dzięki temu mogą one nawilżać oczy. Zabieg jest bezbolesny, może zostać wykonany w każdym gabinecie okulistycznym. Zatyczki aplikuje się na okres od trzech miesięcy do kilku lat. W razie konieczności można je łatwo usunąć.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz