Jakie wartości zmierzymy manometrem?
Informacje i porady

Jakie wartości zmierzymy manometrem?

Wartością, która współcześnie mierzona jest naprawdę wyjątkowo często jest ciśnienie. Nic więc dziwnego, że na rynku jest szereg różnorodnych urządzeń umożliwiających pomiar ciśnienia. Z tymi przyrządami pomiarowymi zetkniemy się w lekarskim gabinecie czy na stacji benzynowej. Z przyrządów do pomiarów ciśnienia korzystają także stacje meteorologiczne oraz zakłady przemysłowe. W każdym z tych miejsc używane są inne rodzaje urządzeń do pomiarów ciśnienia.

Manometry: jeden z rodzajów urządzeń do pomiarów ciśnienia

Jakie wartości zmierzymy manometrem?

Manometry to urządzenia, które wykorzystywane są do pomiarów ciśnienia w wielu zakładach przemysłowych. Z urządzeń tych korzystają również pracownicy warsztatów samochodowych czy stacji benzynowych. Manometry są obowiązkowym elementem wyposażenia wielu laboratoriów. Wykorzystuje się je także do mierzenia ciśnienia w instalacjach pneumatycznych oraz hydraulicznych. Z prostego manometru wiele osób z pewnością wielokrotnie korzystało bardzo często nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że posługuje się właśnie manometrem. Manometr to urządzenie pomiarowe, które służy do pomiaru ciśnienia w oponach samochodowych, do pomiarów ciśnienia cieczy i gazów.

Jakie są popularne rodzaje manometrów?

Manometry to przyrządy pomiarowe bardzo szerokiego zastosowania. W efekcie w użyciu są różne typy manometrów. Bardzo często wykorzystywane są te, których zasada działania oparta została na rurce Boudrona. Manometry te sprawdzają się, gdy zachodzi konieczność mierzenia ciśnienia gazów chemicznie obojętnych na stopy miedzi i stal konstrukcyjną, gdy konieczne jest zmierzenie ciśnienia cieczy i par. Oprócz tych manometrów dostępne są także:

manometry do pomiaru ciśnienia absolutnego;

puszkowe przeznaczone do pomiarów ciśnienia w instalacjach gazowych;

przetworniki ciśnienia;

przeponowe;

różnicowe – używane głównie do mierzenia ciśnienia w zbiornikach zamkniętych.

Manometry różnią się nie tylko budową, ale także materiałami, z których je wyprodukowano. Do wyboru są manometry z plastiku, kwasoodpornej stali nierdzewnej, mosiądzu.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz