Dodatki

Jak zahamować krwawienie z nosa?

Jak zahamować krwawienie z nosa?

Nos jest miejscem wyjątkowo mocno ukrwionym. Wystarczy niewielka ranka, aby zaczęła z niego płynąć krew. Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Przyczyną krwawienia z nosa może być kichnięcie, mocne wydmuchanie nosa czy uderzenie w głowę. Łatwiej do niego dochodzi, gdy śluzówka jest mocno wysuszona. Jak sobie z nim poradzić?

Siadamy z lekko pochyloną do przodu głową

W czasie krwawienia z nosa nie odchylajmy głowy do tyłu, w tej pozycji krew zaczyna spływać do gardła i bardzo łatwo może dojść do zakrztuszenia. Jest to zasada, której powinniśmy zawsze przestrzegać, ale szczególnie wtedy, gdy krwawienie jest bardzo silne.

Przykładamy chłodny okład

Robimy go z włożonych do foliowego woreczka i zawiniętych w mały ręcznik lub ściereczkę kostek lodu. Przykładamy woreczek do nosa i czoła lub kładziemy na karku. Okład trzymamy dopóki krwawienie nie ustanie. Jeśli poczujemy, że zmarzła nam skóra zdejmujemy go wcześniej. Jeżeli nie mamy kostek lodu, możemy użyć zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika a nawet torebki z mrożonymi warzywami.

Delikatnie uciskamy

Opuszkami palców możemy ucisnąć skrzydełka nosa. To przyblokuje wypływanie krwi. W ten sposób przyspieszymy też gojenie się śluzówki. Po około 10 minutach krwawienie powinno ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, wzywamy pogotowie. Nie zwlekajmy z wezwaniem zwłaszcza wtedy, gdy krew silnie wypływa.

Nie próbujemy tamować krwawienia

Nie możemy niczego wkładać do nosa. Nie staramy się zahamować krwawienia wkładając do nosa chusteczkę, gazę czy wacik. Mogą one przykleić się do śluzówki, a wtedy w czasie próby ich odklejenia znów spowodujemy krwawienie.

Kiedy do szpitala?

Do szpitala musimy pojechać, kiedy nos nas boli, jest skrzywiony lub spuchnięty. Pomoc medyczna jest am potrzebna także wtedy, gdy wokół oczu pojawi się krwiak. Może to świadczyć, że doszło do złamania nosa. W żadnym wypadku nie próbujmy sami wyprostować nosa!

Krwawienia z nosa zdarzają się bardzo często. Z taką nagłą przypadłością w wielu wypadkach możemy poradzić sobie sami.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz