zdrowie

Choroby cywilizacyjne XXI w.

Choroby cywilizacyjne XXI w.Choroby cywilizacyjne to różnego rodzaju schorzenia, rozprzestrzenione globalnie, głównie na terenie krajów rozwijających się.

Należą do nich zaburzenia układu krwionośnego, cukrzyca, nowotwory, alergie, AIDS, otyłość, astma, próchnica, osteoporoza, a także depresja, nerwica, anoreksja oraz uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków. Co wpływa na pojawienie się chorób XXI wieku?

Jak dbać o zdrowie, by ich uniknąć?

 

Do najczęstszych powodów chorób cywilizacyjnych należy globalizacja, szybki rozwój miast i przemysłu, hałas, promieniowanie, zmiany klimatu, globalne ocieplenie oraz zatrucie powietrza i środowiska naturalnego. Bez wątpienia negatywny skutek na zdrowie ma również styl życia, szczególnie w wielkich miastach i metropoliach, a także współczesna technologia, której możliwości są coraz większe i niestety często zgubne.

Czy da się uniknąć chorób cywilizacyjnych?

 

Każdy człowiek ma ogromny wpływ na własne zdrowie. Stosując odpowiednie zasady na różnych płaszczyznach życia codziennego, można w znacznym stopniu ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się tego typu schorzeń. Co zatem robić? Przede wszystkim skupić się na zdrowym trybie życia. Co to w praktyce oznacza? Głównie zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie biernego spędzania czasu wolnego. Ponadto konieczne jest porzucenie wszelkich używek, w szczególności zaś papierosów, alkoholu i środków odurzających. Ważną kwestią są na pewno prawidłowe nawyki żywieniowe – tzw. śmieciowe, przetworzone i chemicznie modyfikowane jedzenie może w krótkim czasie doprowadzić do wielu chorób układu krążenia, wątroby, cukrzycy i jelit. Zdrowa dieta i wzmożony ruch pomagają także walczyć z nadwagą i otyłością.

Istotnym elementem profilaktyki jest również zadbanie o własne samopoczucie. Pracoholizm, ciągły stres i przemęczenie powodują nerwowość. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne – w znacznym stopniu wpływa na całokształt codziennego funkcjonowania. Odpoczynek i relaks pozwalają zachować spokój i uniknąć m.in. nerwicy czy depresji.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz