Co to jest kapitałowe ubezpieczenie na życie?
Informacje i porady

Co to jest kapitałowe ubezpieczenie na życie?

Co to jest kapitałowe ubezpieczenie na życie?Ubezpieczenia na życie dostępne są w bardzo różnych konfiguracjach. Do tych, którymi warto się zainteresować należą ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Co to za ubezpieczenie? Czym ono się różni od standardowych ubezpieczeń na życie?

Wybierając ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym po wygaśnięciu umowy, ubezpieczony otrzyma kapitał, który zgromadził na polisie. W przypadku standardowego ubezpieczenia, które ma tylko charakter ochronny wraz z wygaśnięciem umowy ubezpieczonemu nie przysługują żadne świadczenia. Składki na ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym są też wyższe niż w przypadku standardowych polis ochronnych. Część składki przeznaczana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe na zapewnienie ochrony ubezpieczonemu, a część na gromadzenie przez niego kapitału. Część ochronna składki nie może zostać zwrócona, część kapitałowa zostanie wypłacona w chwili, gdy ubezpieczony dożyje określonego wieku lub w chwili jego śmierci.

Czy polisy kapitałowe są bezpieczne?

Ryzyko ponoszone z inwestowaniem bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Dla osoby ubezpieczającej się jest to więc rozwiązanie bezpieczne. Dochód z polisy nie jest wysoki, ale pewny. Osiągniętym zyskiem towarzystwo ubezpieczeniowe dzieli się z właścicielem polisy. Część zysku oddawana jest w wybranym przez ubezpieczyciela okresie. Najczęściej ma to miejsce raz w roku. Dzięki temu wartość polisy, którą wykupił ulega zwiększeniu.

Co brać pod uwagę?

Wybierając ubezpieczenia kapitałowe należy zwrócić uwagę między innymi na:
– czy istnieje możliwość dokupienia dodatkowych opcji, które rozszerzają zakres ochrony;
– czy można dokonywać zmian w już wykupionej polisie;
– ilość lat w czasie, których polisa nie ma tak zwanej wartości odstąpienia. W większości towarzystw ubezpieczeniowych maksymalny okres to trzy lata. Rezygnując przed upływem tego okresu z polisy nie otrzymamy nawet złotówki;
– sytuacje, w których towarzystwo odmówi wypłaty świadczenia.

Minimalny okres, na który można wykupić ubezpieczenie wynosi 5 lat.

Przeczytaj również:

Beauty Expert

Kosmetykami jak i makijażem zajmuję się od kilku lat.. Pracowałam dla wielu klientów oraz na planach kilku polskich seriali, gdzie miałam do czynienia z przeróżnymi ludźmi. W wolnych chwilach lubię przelewać swoje przemyślenia na stronie bądź forach internetowych :-)

Sprawdź też

Dodaj komentarz